فیلیپ نایت

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

فیلیپ همپسون نایت متولد ۲۴ فوریه ۱۹۳۸ می‌باشد. او از تاجرین بزرگ و میلیاردر آمریکایی است. فیلیپ یکی از بنیانگذاران و مدیران برجسته شرکت نایک می باشد. در ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۰ ، نایت توسط Forbes به عنوان بیست و چهارمین فرد ثروتمند جهان معرفی شد. دارایی خالص او در آن زمان ۵۰.۷ میلیارد دلار برآورد شده بود. علاوه بر این او مالک شرکت تولید فیلم استاپ موشن لایکا نیز می‌باشد. نایت فارغ التحصیل دانشگاه اورگان (university of Oregon) و دانشکده بازرگانی استنفورد (stanfordGSB) است. در این مقاله در این compro به معرفی این تاجر بزرگ آمریکایی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کودکی و جوانی فیلیپ نایت

فیلیپ همپسون نایت متولد پورتلند در اورگان است. او در خانواده‌ای پنج نفره و در محله‌ پورتلند در ایستمورلند بزرگ شد. پدر نایت _ویلیام دبلیو نایت_ وکیل ناشر روزنامه بود. ویلیام ناشر مجله «اُرگان ژورنال» بود. در نتیجه او در کودکی در رفاه کافی زندگی کرده است. پدر فیلیپ فردی سلطه گر و در عین حال دلسوز بود.

پدر فیلیپ نایت پسر خود را تشویق می‌کرد تا از مرز محدودیت‌های عبور کند. پدر او در آن زمان از داد شغل به پسرش در روزمانه‌ی امنتاع کرد. او معتقد بود فیلیپ باید به صورت مستقل و بدون وابستگی به او کار پیدا کند. در نتیجه فیلیپ در یکی از روزنامه‌های رقیب روزنامه‌ی پدر خود مشغول به کار شد. فیلیپ در شیفت صبحگاهی این روزنامه فعالیت می‌کرد. وظیفه‌ی فهرست بندی نتایج ورزشی بود.

فیلیپ

زمان دانشجویی فیلیپ نایت

فیلیپ دبیرستان خود را در مدرسه‌ی کلیولند در پورتلند گذراند. پس از اتمام دبیرستان به دانشگاه اورگان (UO) در یوجین رفت. او از کودکی علاقه ی زیادی به دویدن داشت. زمانی که به دانشگاه رفت نیز پی این علاقه‌ی خود را گرفت. او در دانشگاه با پیل بیل بوئرمن، مربی افسانه ای ملاقات کرد. فیلیپ نایت زیر نظر او به عنوان دونده ی متوسط ​​تمرین می کرد. سرانجام این فعالیت ها منجر به دوستی عمیق و معنادار نایت و بوئرمن شد.

مطلب مشابه پیشنهادی:
گرت کمپ کارآفرین آمریکایی و خالق پلتفرم اوبر

در آخر نایت در سال ۱۹۵۹ در رشته ی روزنامه نگاری فارغ التحصیل شد. فیلیپ حتی پس از فارغ التحصیلی نیز از آینده و علاقه ی خود اطمینان نداشت. او سردرگم بود و نمی‌داشت در آینده می‌خواهد چه کاره شود. در نتیجه او به سراغ خدمت سربازی خود رفت. نایت پس از فارغ التحصیل به مدت یک سال به خدمت سربازی رفت.

پس از پایان خدمت سربازی فیلیپ نایت تصمیم به ادامه تحصیل گرفت. او برای مقطع کارشناسی ارشد در رشته ی تجارت در دانشگاه استنفورد ثبت نام کرد. یکی از تکالیف دانشجویان این رشته در دانشگاه ایجاد تجارت جدید بود. نایت برای این تکلیف نقشه ای برای مشاغل مربوط به کفش‌های ورزشی ارائه کرد. عنوان مقاله‌ی او “آیا کفش های ورزشی ژاپنی می توانند کاری را که دوربین‌های ژاپنی با دوربین‌ها آلمانی کردند را با کفش‌های ورزشی آلمانی بکند؟” بود. پس از پایان این مقاله او متوجه شد که تجارت در زمینه‌ی کفش ورزشی علاقه زیادی دارد. فیلیپ نایت در سال ۱۹۶۲ با مدرک MBA از دانشگاه استنفورد فارغ التحصیل شد.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

آغاز تجارت کفش ورزشی

نایت پس از فارغ التحصیلی به سفر دور دنیا رفت. او در نوامبر ۱۹۶۲ از کشور ژاپن دیدن کرد. در آنجا کفش های دو با نام تجاری Tiger که توسط شرکت Onitsuka Co. Knight تولید می‌شد توجه او را جلب کرد. او به دلیل کیفیت بالا و هزینه پایین این کفش ها جذب آن ها شد. در نتیجه بدون لحظه‌ای درنگ به سرعت قرارداد توزیع با این شرکت را امضا کرد.

فیلیپ نایت

فیلیپ پس از بازگشت از سفر در یک شرکت حسابداری مستقر در پورتلند مشغول به کار شد. البته طرح تجاری خود را فراموش نکرده بود و روی آن نیز کار می کرد. فیلیپ نایت با بوئرمن دوست قدیمی و مربی سابق خود همکاری کرد. آن ها مشارکت توزیع کفش در آمریکا را ایجاد کردند. در نتیجه شرکت Blue Ribbon Sports در سال ۱۹۶۴ تأسیس شد.

فیلیپ و دوئرمن سخت تلاش کردند تا تجارت خود را گسترش و توسعه دهند. چند سال پس از تأسیس آن ها موفق شدند فروشگاه های خرده فروشی خود را در سانتا مونیکا، کالیفرنیا، یوجین و اورگان افتتاح کنند. شرکت آن ها عملکرد بسیار خوبی داشت. در اواخر دهه ۱۹۶۰ آن ها توانستند سود قابل توجهی از این شرکت بدست آوردند.

مطلب مشابه پیشنهادی:
رید هافمن کارآفرین و سرمایه گذار موفق و بنیانگذار LinkedIn

تأسیس شرکت نایک

در سال ۱۹۷۱ فیلیپ نایت و بوئرمن در رابطه با بستن قرارداد با اونیتساکا با اختلاف نظر روبرو شدند در نتیجه آن ها تصمیم گرفتند که هر یک شرکت خود را تاسیس کنند. جف جانسون پیشنهاد کرد که نام شرکت جدید “نایک” به معنی الهه بالدار یونانی پیروزی بگذارند. جف جانسون یکی از دوستان نایت و کارمندان Blue Ribbon Sports بود.

نایت هدف های بزرگی برای نایک داشت. او مشتاق طراحی محصولاتی بود که برترین ورزشکاران جهان مایل به استفاده از آنها بودند. در نتیجه سراغ این هدف بزرگ خود رفت. در این بین او با ورزشکاران پیست المپیک مانند استیو پرفونتین _دونده مسافت طولانی_ آشنا شد. فیلیپ نایت امید داشت بتواند استیو و دیگر بازیکنان المپیک را تحت تأثیر محصولت خود قرار دهد. Cortez یکی از مدل های نایک بود که در آزمایشات المپیک ۱۹۷۲ عرضه شد. این کفش با نتیجه ی بسیار مثبت سودآوری همراه بود.

سود این شرکت طی سال‌های بعد چندین برابر شد. تا جایی که تا سال ۱۹۸۰ نایک توانست نیمی از بازار کفش‌های ورزشی را در مشت خود بگیرد. فیلیپ نایت با جان مک انرو _فوق ستاره تنیس_ قراردادی برای تبلیغات بست. این یکی از بهترین حرکات او در زمینه‌ی بازاریابی بود. در آن مکنرو از ناحیه مچ پای خود آسیب دیده بود. او مدل خاصی از کفش‌های نایک را پوشید. در نتیجه ی این حرکت فروش آن مدل در ماه های آینده تا چندین برابر افزایش یافت.

فیلیپ نایت

گسترش و پیشرفت روز افزون نایک

نایک در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ شاهد رشد مداوم و مستحکمی بود. شهرت فزاینده این شرکت به فیلیپ نایت این فرصت را داد تا برای تأیید به سراغ تعداد بیشتری از ورزشکاران مشهور جهان برود. برای مثال او سراغ ورزشکارانی همچون مایکل جردن، آندره آگاسی، چارلز بارکلی و تایگر وودز رفت.

در دهه‌ی ۱۹۹۰ نایت تصمیم به گسترش تجارت خود شد. شرکت نایک به سمت تولید پوشاک هاکی، گلف و فوتبال رفت. در نتیجه درآمد این شرکت قبل از سال ۱۹۹۹ به بیش از ۱۰ میلیارد دلار از فروش سالانه رسید

در نوامبر ۲۰۰۴ فیلیپ تصمیم به استعفا از مدیرعاملی نایک گرفت. البته او همچنان رئیس هیئت مدیره بود. پس از آن او در ژوئن ۲۰۱۵ اعلام کرد که از سمت خود به عنوان رئیس این شرکت نیز کناره گیری می‌کند.

مطلب مشابه پیشنهادی:
بیوگرافی حاج احمد ابریشم چی

جایگاه نایک در حال حاضر

فیلیپ نایت شرکت نایک را در سال ۱۹۷۱ تاسیس کرد. امروزه نایک یک شرکت چند ملیتی است و در چندین کشور در سراسر جهان شعبه ها و نمایندگی های بزرگ دارد. نایک از تولید کفش های ورزشی شروع به کار کرد. در حال حاضر یکی از بزرگترین تأمین کنندگان کفش، پوشاک ورزشی و تولید کننده عمده تجهیزات ورزشی است. این برند یکی از با ارزش ترین و تأثیر گذارترین برندها در بین مشاغل ورزشی است.

زندگی شخصی نایت

نایت با همسرش _ پنه لوپه “پنی” پارک_ در سپتامبر ۱۹۶۸ ازدواج کرد. حاصل ازدواج آن ها چهار فرزند _سه دختر و یک پسر_ بود. متیو پسر فیلیپ در سال ۲۰۰۴ در تصادف غواصی جان خود را از دست دادک.

کمک های بشردوستانه فیلیپ نایت

نایت در سال ۲۰۰۶ مبلغی معادل ۱۰۵ میلیون دلار به GSB استانفورد اهدا کرد. این مبلغ تا آن زمان بزرگترین کمک شخصی به یک مدرسه تجاری آمریکایی بود.

فیلیپ به همراه همسرش در سال ۲۰۰۸، ۱۰۰ میلیون دلار به موسسه سرطان OHSU کمک کرد.

در سال ۲۰۱۲ نیز نایت ۶۵،۰۰۰ دلار آمریکا به کمیته اقدام سیاسی (PAC) آموزش عالی کمک کرد.

پست قبلیNext Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 22 = 24