جک ولش

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

جان فرانسیس ولچ جونیور متولد ۱۹ نوامبر ۱۹۳۵ در پیبدی ماساچوست است. او که به جک ولش شناخته شده است، مدیر تجاری، مهندس شیمی و نویسنده آمریکایی بود. او از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۱ به عنوان رئیس و مدیر ارشد اجرایی شرکت جنرال الکتریک (GE) خدمت می‌کرد. جک زمان بازنشستگی و جدایی از جنرال الکتریک با دریافت ۴۱۷ میلیون دلار حق انحصاری دریافت کرد که این میزان بزرگترین پرداخت در طول تاریخ است. او پس از ۸۴ سال زندگی به دلیل نارسایی کلیوی در ۲ مارس ۲۰۲۰ فوت کرد. ما در copmro زندگی و موفقیت‌های جک ولش را بررسی خواهیم کرد.

دوران تحصیل ولش

جک در خانواده‌ای کاتولیک به دنیا آمد. او تنها فرزند خانواده بود. گریس اندروز (مادر جک) خانه دار بود. پدر او (جک ولش سنیور) رهبر راه آهن بوستون و مِین بود. پدر بزرگ و مادر بزرگ پدری و مادری ولش ایرلندی بودند.

جک ولش

جک ولش زمانی که دانش آموز ابتدایی و دبیرستان بود، تابستان‌ها سراغ کارهای مختلف می‌رفت. او در کودکی و نوجوانی به عنوان توپ جمع کن در زمین‌های گلف، تحویل دهنده‌ی روزنامه، فروشنده‌ی کفش و مجری مطبوعات فعالیت می‌کرد. جک دبیرستان خود را در Salem گذراند. ولش در دوران تحصیل دبیرستانش در تیم‌های بیسبال و فوتبال بازی می‌کرد و کاپیتان تیم هاکی نیز بود.

جک در اواخر سال ارشد در دانشگاه ماساچوست آمهرست پذیرفته شد و در رشته‌ی مهندسی شیمی تحصیل کرد. او در سال‌های دانشجویی، تابستان‌ها به عنوان مهندس شیمی در صنایع Sunoco و PPG کار می‌کرد. جک ولش در سال ۱۹۵۷ با مدرک لیسانس مهندسی شیمی فارغ التحصیل شد. ولش پیشنهاداتی از چندین شرکت برای حضور در مدرسه‌ی تحصیلات تکمیلی دانشگاه Illinios در اوربانا دریافت کرد که همه‌ی آن ها را رد کرد. همچنین در سال ۱۹۶۰ جک دکترای خود را از دانشگاه Illinios گرفت.

کمپانی جنرال الکتریک

آغاز کار با کمپانی جنرال الکتریک

سال ۱۹۶۰ جک ولش با حقوق ۱۰۵۰۰ دلار به عنوان مهندس رده‌ی اول، کارش را با جنرال الکتریک آغاز کرد. جک یک سال بعد از کار در این کمپانی تصمیم جدی به ترک آن گرفت. او از ابتدای کار با نحوه‌ی ارتقای کارکنان و شیوه‌ی مدیریتی مشکل اساسی داشت. به محض این که از یک شرکت شیمی معدنی پیشنهاد کار دریافت کرد، تصمیم جدی بر جدایی از کمپانی جنرال الکتریک گرفت. البته دلیل جدایی او مسائل مادی نبود، زیرا درآمد ماهانه ۱۰۵۰۰ دلار برای یک مهندس تازه کار بسیار مناسب است. دلیل جدایی ولش مشکلاتش با شرایط محیط کارش بود.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

مطلب مشابه پیشنهادی:
لی یاکوکا کارآفرین و مدیر عاملی که کمپانی کرایسلر را نجات داد

زمانی که او تصمیم جدایی خود را با مسئول رده بالای خود، Reuben Gufoff در میان گذاشت، بارخوردی را که فکر می‌کرد دریافت نکرد. او فکر می‌کرد به محض در میان گذاشتن این مسئله با استقبال Gufoff مواجه خواهد شد. با این حال به شکل شگفت‌آوری با مخالفت او رو به رو شد. Gufoff طی یک جلسه‌ی ۴ ساعته با جک و همسرش او را متقاعد به ماندن کرد. مسئول جک به او قول داد فضایی به دور از بروکراسی حاکم بر ادارات و شرکت‌های بزرگ فراهم خواهد کرد.

در نهایت جک ولش با عزمی جدی و پرقدرت به کمپانی بازگشت و کار خود را آغاز کرد. در سال ۱۹۶۸ ولش به عنوان معاون رئیس و رئیس بخش پلاستیک جنرال الکتریک منصوب شد. ولش روی تولید و بازاریابی پلاستیک‌های Lexan و Noryl تولید شده توسط GE نظارت می‌کرد. او با به کارگیری روشی نوین و مبتکرانه، بازاریابی محصولات کمپانی جنرال الکتریک را ارتقا داد. او با این کار توانست نام و اعتبار خوبی در کمپانی برای خود به دست آورد.

جک ولش

جک هر روز در حال ارتقا و پیشرفت بود

جک ولش در سال ۱۹۷۱، به معاون رئیس بخش‌های متالوژی و شیمیایی جنرال الکتریک ارتقا یافت. جک از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۹ در جایگاه خود به عنوان رئیس برنامه ریزی استراتژیک جنرال الکتریک فعالیت کرد. ولش سال ۱۹۷۹ به عنوان معاون رئیس GE رسید. در سال ۱۹۸۱، جک به عنوان جوان‌ترین رئیس و مدیر عامل شرکت جنرال الکتریک شناخته شد.

پس از آن جک ولش به عنوان رهبری بی‌رحم مشهور شد. زیرا او کارخانه‌ها را تعطیل کرد، دستمزد کارمندان را کاهش داد و خط تولیدهای قدیمی را بست. جک به دلیل تعدیل نیروهای بی‌رحمانه‌اش به عنوان جک نوترون لقب گرفت. ولش هر سال ۱۰ درصد از مدیران خود را اخراج کرده و ۲۰ درصد کارمندان و مدیران برترش را پاداش می‌داد. بعدها این استراتژی ولش توسط مدیر عاملان دیگر شرکت‌های آمریکایی به کار گرفته شد. در این زمان جک به دو چیز معروف شده بود. او به از بین بردن سلسه مراتب ۹ لایه و ایجاد حس غیر رسمی در شرکت شناخته شده بود.

در طی فعالیت ۲۰ ساله‌ی جک ولش کمپانی جنرال الکتریک به پیشرف بی‌سابقه‌ای رسید.  به صورتی که فروش محصولات او از سالانه ۱۲ میلیارد دلار به ۲۸۰ میلیارد دلار سالانه در ۲۰۰۱ رسید. در سال ۱۹۹۹ مجله‌ی Fortune ولش را به عنوان “مدیر قرن” و “مدیر نهایی” انتخاب کرد.

مطلب مشابه پیشنهادی:
مسعود قره خانی کیست؟ سیاستمدار ایرانی نروژی

در نهایت جک در سپتامبر ۲۰۰۱ به خواسته‌ی خود از جنرال الکتریک بازنشسته شد.

جک ولش

زندگی جک ولش بعد از جنرال الکتریک

توان و هوش علمی-مدیریتی جک ولش بسیار قوی بود. جک با این که بازنشسته شده بود به عنوان مشاور و راهنما در کنار ۵۰۰ کمپانی فعالیت کرده و تکنیک‌های خود را در اختیار آن ها می‌گذاشت. برای مثال او به عنوان مشاور Clayton ، Dubilier & Rice (یک شرکت سهامی خاص) و Barry Diller (مدیر اجرایی IAC) فعالیت می‌کرد.

علاوه بر این جک ولش به مدت ۴ سال همراه با همسرش سوزی ولش به صورت مشترک برای BusinessWeek نویسندگی کرد. در سال ۲۰۰۵ ، جک و سوزی کتابی در مورد مدیریت منتشر کردند که در لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های وال استریت ژورنال و پر فروش‌ترین‌های نیویورک تایمز قرار گرفت.

در سال ۲۰۰۶ جک ولش نام خود را به Sacred Heart University’s College of Business ” کالج تجارت دانشگاه مقدس قلب” داد. این کالج در سال ۲۰۱۶ با عنوان Jack Welch College of Business ” کالج تجارت جک ” شروع به فعالیت کرد.

کمپانی جنرال الکتریک

کتاب‌های جک ولش

  • جک ولش در سال‌های مختلف کتاب‌های متنوعی نوشته است: برخی از آن ها عبارت اند از:
  • The Real‑Life MBA: Your No‑BS Guide to Winning the Game در ۱۴ آوریل ۲۰۱۵
  • When Running Was Young and So Were We: collected works در آوریل ۲۰۱۴
  • Up from Ashes در ۳۱ مارس ۲۰۱۵
  • Winning: The Answers: Confirming 75 of the Toughest Questions در ۶ فوریه ۲۰۰۷
  • The New GE: How Jack Welch Revived an American Institution در سال ۱۹۹۳
  • Jack Welch and Leadership: Executive Lessons of the… در سال ۲۰۰۱

جک

زندگی شخصی ولش

ولش دارای ۴ فرزند از همسر اول خود، کارولین، است. آن ها پس از ۲۸ سال ازدواج در سال ۱۹۸۷ به صورت دوستانه از یکدیگر جدا شدند. همسر دوم جک، جین بیسلی، آن ها در آوریل ۱۹۸۹ ازدواج و در سال ۲۰۰۳ طلاق گرفتند. بیسلی با دریافت حدود ۱۸۰ میلیون دلار از جک، از او جدا شد. همسر سوم جک ولش سوزی وتلاوفر نام داشت. جک و سوزی در ۲۴ آوریل ۲۰۰۴ با یکدیگر ازدواج کردند.

جمع بندی

جک ولش روشی نوین برای اداره‌ی شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ ابداع کرد. امروزه بسیاری از مدیران کمپانی‌های بزرگ برای اداره‌ی شرکت‌های خود از تکنیک‌‌های جک استفاده می‌کنند. جک در سن ۴۴ سالگی کنترل تمامی امور کمپانی جنرال الکتریک آمریکا را در دست داشت. از او به عنوان جوان‌ترین مدیر کمپانی جنرال الکتریک یاد می‌شود.

پست قبلیNext Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

45 + = 51