کارلوس اسلیم

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

کارلوس اسلیم هلو متولد ۲۷ ژانویه‌ی ۱۹۴۰ در مکزیکو سیتی است. او از بزرگان تجارتی، سرمایه‌گذاران و خیرخواهان مکزیکی می‌باشد. اسلیم از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳، بین اولین‌های فهرست رتبه‌بندی مجله تجاری Forbes قرار گرفت. او در شرکت‌های مکزیکی متعددی از طریق خود در زمینه‌های مختلف نظیر ارتباطات، بیمه، ساخت و ساز، انرژی، معدن، خرده فروشی و امور مالی سود کرده است. کارلوس در سال ۲۰۱۱ نیز به عنوان بیست و چهارمین ثروتمند جهان شناخته شد. به علاوه بر اساس اطلاعات بلومبرگ با دارایی خالص ۵۳.۱ میلیارد دلار به عنوان ثروتمندترین فرد آمریکای لاتین معرفی شد.

در این مقاله در compro به معرفی این بزرگ تجاری خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

نوجوانی تا جوانی اسلیم

خانواده‌ی کارلوس اسلیم از مهاجران لبنانی به مکزیک بودند. والدین او (جولیان اسلیم حداد و لیندا هلو آتا) از کاتولیک‌های مارونی تبار بودند. این خانواده بخشی از یک جامعه کوچک اما مرفه تجاری بود. پدر کارلوس در سال ۱۹۰۲ برای فرار از سربازی در ارتش عثمانی به مکزیک رفت. او نام خود را پس از مهاجرت به مکزیک به جولیان اسلیم حداد تغییر داد.

در سال‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۱۷ پدر او در املاک و مستغلات ثروت قابل توجهی کسب کرد. موفقیت مستمر پدر کارلوس در این شغل او را تبدیل به میلیونر کرده بود. کارلوس در جوانی به تجارت پدرش علاقه مند شد. پدر او که از این بابت بسیار خرسند بود، دروس تجارت را در زمینه‌های مختلف نظیر مدیریت، خواندن صورت‌های مالی و نگهداری سوابق مالی به او آموزش داد.

کارلوس اسلیم از سنین پایین مشغول به فعالی در زمینه‌ی تجارت شد. او در سن ۱۱ سالگی با خرید اوراق قرضه‌ی مکزیکی برای اولین بار سرمایه گذاری کرد. پس از آن ۱۳ ساله بود که برای اولین بار خرید سهام را آغاز کرد. کارلوس به سرمایه‌گذاری و مفاهیم بورسی علاقه‌‌ی زیادی داشت. در نتیجه تا ۱۶ سالگی بیشتر در این زمینه فعالیت می‌کرد.

کارلوس اسلیم

تحصیلات کارلوس اسلیم

زمانی که کارلوس تنها ۱۳ سال داشت پدر او از دنیا رفت. کارلوس اسلیم پس از فوت پدرش به واسطه‌ی آموزش‌هایی که از او دیده بود توانست در ۱۷ سالگی در شرکت پدر مشغول به کار شود. پس از اینکه اسلیم از دبیرستان فارغ التحصیل شد، به دانشگاه خودمختار ملی مکزیک راه یافت. او در آنجا علاوه بر تدریس جبر و برنامه‌ریزی خطی، در رشته مهندسی عمران نیز تحصیل می‌کرد.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

اسلیم در سال ۱۹۶۱ در رشته‌ی مهندسی عمران فارغ‌التحصیل شد. او در سال‌های تحصیل به علم اقتصاد نیز علاقه‌مند شده بود. در نتیجه پس از فارغ‌التحصیلی دوره‌هایی را در رابطه با علم اقتصاد در شیلی گذراند. کارلوس اسلیم در جایی بیان کرده که علم او در زمینه‌ی مهندسی عمران، جبر، برنامه‌ریزی و اقتصاد در پیشرفت او تأثیر چشم‌گیری داشته است.

مطلب مشابه پیشنهادی:
بیوگرافی یوشیکازو تاناکا

تأسیس شرکت‌های گسترده

کارلوس پس از فارغ‌التحصیلی در مکزیک به عنوان تاجر سهام مشغول به کار شد. در سال ۱۹۶۵ اسلیم از سرمایه گذاری خصوصی خود چیزی حدود ۴۰۰۰۰۰ دلار آمریکا سود کسب کرد. در نتیجه او موفق یه راه‌اندازی کارگزاری سهام Inversora Bursátil شد. در همان سال‌ها او مقدمات اولیه‌ی تأسیس شرکت Grupo Carso را آغاز کرد. در سال ۱۹۶۵  کارلوس Jarritos del Sur را که اولین شرکت این مجموعه بود راه‌اندازی کرد. این شرکت در سال ۱۹۶۶ حدود چهل میلیون دلار ارزش‌گذاری شد.

کارلوس اسلیم از همان ابتدا در صنایع مختلفی نظیر صنعت ساخت و ساز، نوشابه، چاپ، املاک و مستغلات، بطری سازی و معدن فعالیت می‌کرد. در دهه‌ی ۷۰ شرکت‌های صنعتی او در حال پیشرفت گسترده‌ای بودند. بعدها او به صنایع دیگری نظیر قطعات خودرو، آلومینیوم، خطوط هوایی، مواد شیمیایی، تنباکو، تولید کابل و سیم، کاغذ و بسته بندی، استخراج مس و مواد معدنی، لاستیک، سیمان، خرده فروشی، هتل‌ها، تولید و توزیع نوشیدنی، مخابرات و خدمات مالی نیز ورود کرد.

در دهه‌ی ۷۰ او توانست شرکت Grupo Galas (Grupo Carso  امروزی) را که سال ۱۹۶۵ مقدمات آن را چیده بود راه‌اندازی کند. Grupo Galas که شرکت مادر شرکت‌های کارلوس اسلیم بود مدیریت فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های دیگر شرکت‌ها را به عهده داشت. فعالیت این شرکت بیشتر در زمینه‌های ساخت و ساز، معدن، خرده فروشی، مواد غذایی و دخانیات متمرکز بود.

کارلوس

رکود اقتصادی مکزیک؛ فرصت کارلوس برای سرمایه‌گذاری گسترده

اقتصاد مکزیک در سال ۱۹۸۲ دچار رکود شدیدی شد. کارلوس اسلیم این وضعیت را به چشم یکی از بزرگترین فرصت‌های سرمایه گذاری می‌دید. در پی رکود اقتصادی مکزیک بسیاری از بانک‌ها دچار بدهی‌های سنگین شدند. به علاوه سرمایه‌گذاران خارجی سرمایه‌ی خود را به سرعت از این کشور بیرون کشیدند و قیمت نفت شدیدا کاهش یافت. در این زمان اسلیم سرمایه‌گذاری گسترده‌ی خود را آغاز کرد.

استراتژی کارلوس اسلیم همیشه بسیار ساده و در عین حال هوشمندانه بود. او شرکتی را در پایین‌ترین قیمیت می‌خرید، سپس یا جریانات نقدی  در آن ایجاد می‌کرد و یا سهام آن شرکت را با بیشترین سود می‌فروخت. در نتیجه با درآمد حاصل در تجارتی جدید سرمایه‌گذاری می‌کرد.

مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌های اسلیم در دوران رکود اقتصادی

تا قبل از سال ۱۹۸۵ اسلیم درصد بسیار زیادی از مشاغل مکزیک را خریده بود. یک شرکت معدن و مواد شیمیایی، یک شرکت تولیدکننده مس، بزرگترین لاستیک ساز مکزیک، هتل‌های Bimex و دومین تولید کننده بزرگ سیگار در مکزیک تنها تعدادی از سرمایه‌گذاری‌های اسلیم می‌باشند. به علاوه کارلوس اسلیم در سال ۱۹۸۴ برای خرید شرکت بیمه‌ی مکزیک ۱۳ میلیون دلار آمریکا هزینه کرد. ارزش سهام او در بیمه با وجود چهار بار تحریم در سال ۲۰۰۷ به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار رسید.

مطلب مشابه پیشنهادی:
ناتالی پورتمن؛ هنرپیشه‌ی آمریکایی-اسرائیلی

Empress Frisco (شرکت معدن و مواد شیمیایی) از مهم‌ترین شرکت‌هایی که در آن سرمایه گذاری شده می‌باشد. شرکت Empress Frisco در زمینه‌ی کاوش معادن و صنایع شیمیایی فعالیت می‌کرد. نقره، طلا، مس، قلع و روی استخراج‌های این شرکت می‌باشند. هیدروفلوریک اسید و مولیبدن نیز از مواد شیمیایی‌ای هستند که این شرکت تولید می‌کرد. کارلوس اسلیم برای خرید این شرکت تنها ۵۰ میلیون دلار پرداخت.

کارلوس اسلیم

سودآورترین سرمایه‌گذاری‌های‌ کارلوس اسلیم

سال ۱۹۹۰ کشور مکزیک شرکت مخابراتی خود را خصوصی‌سازی کرد. Grupo Carso نیز شرکت مخابراتی Telmex را از دولت مکزیک خریداری کرد. خرید این شرکت یکی از بزرگترین سودآوری‌های اسلیم را در پی داشت. ۹۰ درصد خطوط تلفن در مکزیک تا سال ۲۰۰۶ توسط تلمکس اداره می‌شدند.

به علاوه شرکت تلفن همراه اسلم که Telcel نام داشت حدود ۸۰ درصد تلفن‌های همراه کشور را اداره می‌کرد. اسلیم در نتیجه‌ی سرمایه‌گذاری در تلفن همراه و مخابرات، شرکت American Mobil را راه‌اندازی کرد. به طور کلی درآمدهای شرکت مخابراتی و شرکت تلفن همراه عمده‌ی ثروت‌ کارلوس اسلیم را تشکیل می‌دادند. البته به دنبال مقررات ضد انحصاری در مکزیک، این شرکت آماده‌ی فروش سهم خود تا زیر ۵۰ درصد می‌باشد.

شرکت Grupo Carso در سال ۱۹۹۶ به سه شرکت مجزا تجزیه شد. آن ها عبارتند از: Carso Global Telecom ، Grupo Carso و Invercorporación. هر یک از این سه شرکت در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند.

ورود اسلیم به بازارهای خارج از کشور

اسلیم در سال ۱۹۹۹ گسترش منافع تجاری خود را فراتر از مرزهای آمریکای لاتین آغاز کرد. البته او به واسطه‌ی وجود بیشترین دارایی‌های خود در مکزیک، این کشور را رها نکرد. او همچنان سرمایه‌های خود را در مکزیک با قدرت مدیریت می‌کرد.

آغاز گسترش سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی اسلیم از یک شوخی ساده که می‌گفت: «دیگر چیزی برای خریدن در مکزیک باقی نمانده» آغاز شد. کارلوس اسلیم در سال ۲۰۰۳ شروع به خرید سهام بزرگ در تعدادی از خرده فروشی‌های بزرگ ایالات متحده کرد. تعدادی از این سهام‌ها عبارتند از: بارنز و نوبل (Barnes & Noble)، آفیس مکس (OfficeMax)، آفیس دپو (Office Depot)، سیرچر سیتی (Circuit City)، بوردرز و کامپوزا (CompUSA). سرمایه‌گذاری‌های کارلوس او را تبدیل به چهره‌ای برجسته‌ و قوی در بازار تجارت آمریکا کرد.

کارلوس اسلیم

سرمایه‌گذاری‌های اسلیم در آمریکا بیشتر بر صنعت مخابرات متمرکز بود. اسلیم در این کشور Telmex USA را تأسیس کرد. به علاوه در شرکت تلفن همراه آمریکایی Tracfone نیز سرمایه‌گذاریی کرد.

یکی دیگر از سرمایه‌گذار‌های تأثیر گذار کارلوس اسلیم خرید ۶.۴٪ از سهام نیویورک تایمز با ارزش ۲۷ میلیون دلار است. کارلوس تا سال ۲۰۱۲ سهام خود را از این شرکت به ۸ درصد افزایش داد. به علاوه طبق آخرین آمارها سهام اسلیم از نیویورک تایمز ۱۷.۴ درصد می‌باشد.

سرمایه‌گذاری‌های ورزشی کارلوس

کارلوس در سپتامبر ۲۰۱۲ سی درصد سهام دو تیم Pachuca و León را در فوتبال مکزیک از طریق شرکت America Movil خریداری کرد. اسلیم در این سال‌ها درگیر پخش ورزش‌های بازارهای بزرگی مانند ایالات متحده شده بود. America Movil در مارس ۲۰۱۲ حق پخش بازی‌های المپیک در سوچی ۲۰۱۴ و برزیل ۲۰۱۶ را برای آمریکای لاتین به دست آورد.

مطلب مشابه پیشنهادی:
بیوگرافی آلبرت وون تارن اوند تاکسیز

زندگی شخصی کارلوس اسلیم

کارلوس در سال ۱۹۶۷ با سمیه دومیت ازدواج کرد. زندگی مشترک آن ها به دلیل فوت زود هنگام سومایا تنها تا سال ۱۹۹۹ به طول انجامید. سمیه دومیت در فعالیت‌ها و پروژها‌ی بشر دوستانه و خیرخواهانه‌ی کارلوس نقش به سزایی داشت. حاصل زندگی مشترک آن ها ۶ فرزند می‌باشد. سه پسر بزرگ آن ها در سمت‌های کلیدی در شرکت‌های اسلیم مشغول به کار هستند. اسلیم و همسرش زندگی بسیار خوشی با یکدیگر داشتند. کارلوس پس از سمیه دوباره ازدواج نکرد.

ثروت کارلوس از نظر مجلات و رسانه‌ها

وال استریت ژورنال در ۴ آگوست ۲۰۰۷ گفت: هر لحظه ممکن است ارزش سهام بازارهای اسلیم کاهش یابد؛ اما در حال حاضر او ثروتمندتر از بیل گیتس است.

مجله Fortune نیز در ۸ آگوست ۲۰۰۷ اعلام کرد که ثروت کارلوس از بیل گیتس بیشتر می‌باشد. این مجله اعلام کرد در ماه ژوئیه دارایی‌های اسلیم ۵۹ میلیارد دلار برآورد شده است؛ این در حالی است که ارزش خالص دارایی‌های بیل گیتس حداقل ۵۸ میلیارد دلار می‌باشد.

Forbes در ۵ مارس ۲۰۰۸ اسلیم را به عنوان دومین فرد ثروتمند جهان پس از وارن بافت و قبل از بیل گیتس معرفی کرد. این رسانه بار دیگر در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ اسلیم را با دارایی خالص ۵۳.۵ میلیارد دلار به عنوان ثروتمندترین فرد جهان اعلام کرد.

طبق شاخص میلیاردرهای بلومبرگ در دسامبر ۲۰۱۲ نیز کارلوس اسلیم هلو با دارایی خالص ۷۵.۵ میلیارد دلار جایگاه خود را به عنوان ثروتمندترین فرد جهان حفظ کرد.

طبق آخرین آمار  در اکتبر سال ۲۰۲۰ دارایی خالص کارلوس ۵۳.۷ میلیارد دلار برآورد شده است.

برخی از جوایز و افتخارات کارلوس اسلیم 

  1. در سال ۱۹۸۵ مدال افتخار کارآفرینی را از اتاق بازرگانی مکزیک دریافت کرد.
  2. در سال ۱۹۹۴ جایزه‌ی طلایی صفحه آکادمی دستاوردهای آمریکا را بدست آورد.
  3. در سال‌ها ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ توسط مجله Latin Trade به ترتیب به عنوان مدیر عامل سال و مدیر عامل دهه معرفی شد.
  4. در سال ۲۰۰۸ نیکوکاری کارلوس اسلیم با اعطای نشان ملی سرو توسط دولت لبنان شناخته شد.
  5. در سال ۲۰۱۱ اسلیم مدال Sorolla را از انجمن اسپانیایی اسپانیا در آمریکا برای کمک به هنر و فرهنگ دریافت کرد.

پست قبلیNext Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 41 = 42