چگونه یک شغل پاره‌وقت مناسب پیدا کنیم؟ + چند پیشنهاد شغلی

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

آیا شما یک شغل روزانه دارید و به‌دنبال شغل دیگری هستید تا بتوانید درآمد بیشتری کسب کنید؟ یا نه به عنوان یک دانشجو و یا دانش آموز به دنبال راهی برای تامین هزینه های تحصل تان هستید؟ یا اصلا شاید یک خانم خانه دارید که میخواهید از زمان های آزادتان کسب درآمد کنید؟ اگر جز این سه دسته از افراد فوق هستید و به دنبال یک شغل پاره‌وقت می باشید، این مقاله از سایت کامپرو برای شما است.

شغل های پاره‌وقت متنوع زیادی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند، در حین کار کردن بر اساس برنامه‌ی مشخصی که با نیازها و اولویت‌های شما سازگار است، درآمد بیشتری کسب کنید. بیاموزید که چه‌طور برای خودتان شغلی مناسب انتخاب کنید. برای این کار لیست‌هایی که شغل‌های معمول و متداول را در بر گرفته‌اند بررسی نمایید.

فهرست مقاله

مزایای شغل پاره‌وقت

اگر شما در حال حاضر به انجام یک شغل روزانه مشغولید، یک کار پاره‌وقت عصرگاهی می‌تواند انتخاب مناسبی برای کسب درآمد بیشتر در وقت آزادتان باشد.

اگر برنامه‌ی شما به‌نحوی است که شب‌ها بیدار می‌مانید یا دیر می‌خوابید، انتخاب یک شغل پاره‌وقت شبانه می‌تواند با توجه به برنامه‌ی خواب شما فوق‌العاده باشد. انتخاب چنین شغلی به شما کمک می‌کند تا در زمانی که انرژی لازم را دارید کار کنید. یک کار پاره‌وقت شبانه می‌تواند از جهات دیگری نیز با برنامه‌ی شما سازگار باشد. مثلاً اگر فرزاندانی داشته باشید که باید از آن‌ها در طول روز مواظبت کنید، منطقی خواهد بود که یک شغل پاره‌وقت عصرگاهی یا شبانه پیدا کنید.

یک مزیت کار پاره‌وقت شبانه آن است که چنین شغلی درآمد بهتری نسبت به شغل مشابه روزانه دارد، چرا که بسیاری از مردم به کار شبانه تن نمی‌دهند. وضعیت مشابهی درباره‌ی کار کردن در روزهای تعطیل نیز وجود دارد.

در مجموع، در اکثر شغل‌های شبانه ارتباط فرد شاغل با دیگران کمتر خواهد بود. (فرد در محیط خلوت‌تری کار می‌کند.) چرا که بیشتر مردم در طول روز به کار مشغولند. اگر دوست دارید در محیطی با مزاحمت‌های بیرونی کمتر یا در شرایطی که نیاز به برقراری ارتباط اجتماعی کمتری داشته باشید، کار کنید؛ یک شغل پاره‌وقت شبانه می‌تواند انتخاب بسیار مطلوبی برای شما باشد.

چگونه یک شغل پاره‌وقت مناسب پیدا کنیم؟ + چند پیشنهاد شغلی

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

شغل پاره‌وقت مشتری‌محور

شغل پاره‌وقت مشتری‌محور می‌تواند از راه انداختن کار خریداران در یک فروشگاه تا پاسخ دادن به سوالات مشتریان پای تلفن باشد. بسیاری از شرکت‌ها به کارمندانی نیاز دارند تا در ساعات عصرگاهی یا شبانه کارهای مدنظرشان را به انجام برسانند. اگر دوست دارید با مردم پای تلفن یا به‌صورت رو در رو صحبت کنید و در حل مشکلات مستعد هستید و از این کار لذت می‌برید، مشاغل پاره‌وقت زیر می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد.

 • نماینده‌ی مرکز تماس
 • صندوق‌دار
 • دستیار روابط‌عمومی
 • مسئول پذیرش
 • همکار خرده‌فروشی
 • هماهنگ‌کننده‌ی فروش

 شغل پاره‌وقت رانندگی

اگر از رانندگی در عصر یا شب لذت می‌برید و تنهایی را دوست دارید، می‌توانید به‌عنوان یک پیک مشغول به کار شوید. بسیاری از شرکت‌ها به افرادی نیاز دارند که به‌عنوان پیک بتوانند در عصر یا شب رانندگی کنند.

اگر به برقراری ارتباط با افراد علاقه‌مندید، می‌توانید به‌عنوان کمک‌راننده، راننده‌تاکسی یا راننده‌ی جاده به کار مشغول شوید. این‌ کارها عموماً به شما اجازه می‌دهند تا برنامه‌ریزی شخصی خودتان را داشته باشید، که این به آن معنا است که می‌توانید شب‌ها هم به کار مشغول شوید.

 • راننده‌ (پیک)
 • راننده‌ی لیموزین
 • راننده‌ی جاده
 • راننده‌تاکسی
 • راننده‌ی کامیون

چگونه یک شغل پاره‌وقت مناسب پیدا کنیم؟ + چند پیشنهاد شغلی

شغل‌ پاره‌وقت در ارتباط با سلامتی

آیا به کار کردن در کلینیک یا بیمارستان علاقه‌مندید؟ بیمارستان‌ها به افرادی برای آن‌که در عصر یا شب به کار مشغول شوند، نیازمندند؛ به همین خاطر است که شیفت‌های عصرانه یا شبانه تعریف می‌شود. معمولاً به افرادی که در عصر یا شب کار کنند دستمزد بیشتری تعلق می‌گیرد، چرا که افراد کمی هستند که حاضر باشند در چنین ساعاتی به کار مشغول شوند. چه به تعامل با بیماران علاقه‌مند باشید، چه با تعامل با مسئولان محیط‌هایی نظیر بیمارستان، شما می‌توانید در چنین محیط‌هایی کار پاره‌وقت عصرگاهی یا شبانه‌ی مدنظر خود را بیابید. البته بدیهی است که شما باید دوره های آکادمی و عملی این مشاغل را طی کرده باشید.

 • تکنسین آزمایشگاه بالینی
 • دستیار بهداشت خانگی
 • پرستار
 • دستیار پزشکی
 • کمک‌پرستار

شغل پاره‌وقت خدماتی

شغل پاره‌وقت خدماتی گستره‌ی قابل توجهی از مشاغل مختلف را در بر می‌گیرد؛ از کار‌ پاره‌وقت در هتل گرفته تا کار پاره‌وقت در رستوران، از کار پاره‌وقت در تالار گرفته تا کار پاره‌وقت در پارک‌های تفریحی. بسیاری از این مکان‌ها در عصر و شب بازند. همواره به کسانی که بتوانند در تمام ساعات شب در چنین مکان‌هایی بازدیدکنندگان و مدعوین را راهنمایی کنند، نیاز است.

هرچند بسیاری از این شغل‌ها نیازمند فردی با توان تعامل بالا با افراد است، اما در این دسته شغل‌هایی که نیازمند تعامل اجتماعی بالا نباشد نیز وجود دارد.

 • سرآشپز
 • آشپز
 • مهماندار هواپیما
 • مهمان‌دار
 • گارسون

شغل پاره‌وقت امنیتی

بسیاری از دفاتر، مکان‌های برگزاری رویدادهای مهم، حیاط‌های دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و… به نگهبانانی امنیتی نیاز دارد که بتوانند در عصر نیز به کار مشغول باشند. اگر دوست دارید به‌تنهایی کار کنید، نگهبان بودن می‌تواند شغل پاره‌وقت ایده‌آلی محسوب شود.

 • گارد امنیتی پردیس دانشگاهی
 • گارد امنیتی سازمان ها
 • نگهبان شرکت ها

چگونه یک شغل پاره‌وقت مناسب پیدا کنیم؟ + چند پیشنهاد شغلی

شغل پاره‌وقت معلمی

در حالی که بسیاری از معلمان از برنامه‌ی نوعی متداولی استفاده می‌کنند، همواره نیاز به معلمانی که بتوانند در ساعات پایانی روز نیز به کار مشغول باشند وجود دارد. برای مثال، ممکن است که شما به‌عنوان یک معلم در یک موسسه‌ی آموزشی در یکی از کلاس‌های فوق‌برنامه‌ی یک مدرسه در ساعات عصرگاهی به کار مشغول شوید. همچنین ممکن است که در چنین ساعاتی برخی از مهارت‌های ویژه نظیر کامپیوتر، موسیقی و… را به دانش‌آموزان یا هنرجویان یک کلاس بیاموزید. اگر در حوزه‌ی مشخصی متخصصید، می‌توانید مهارت خودتان را در ساعات عصرگاهی به دانش‌آموزان یا دانش‌جویان یا هر قشری که در کلاس شما شرکت می‌کند، بیاموزید.

 • استاد مهارت های کامپیوتری
 • استاد آموزش بزرگسالان
 • استاد موسیقی
 • استاد آنلاین (در رشته های مختلف)
 • استاد کلاس‌های آمادگی برای آزمون‌ها
 • استاد کلاس فوق‌برنامه

دورکاری را فراموش نکنید

امروزه با فراگیر شدن انواع سیستم های کامپیوتری رومیزی و قابل حمل، شغل فریلنسری به یکی از محبوب ترین و حتی پردرآمدترین مشاغل در دنیا تبدیل شده است. بنابراین با توجه به حوزه‌ی کاریتان، دورکاری را فراموش نکنید. دورکاری یک شیوه‌ی بسیار مطلوب برای کار کردن از خانه است. این کار پاره‌وقت از نظر زمانی نیز انعطاف قابل توجهی دارد و می‌توانید در ساعات مدنظر خود مشغول به کار شوید.

شما اگر مهارت هایی مانند تدریس، گرافیک، برنامه نویسی، مارکتینگ، نویسندگی، ویراستاری، دستیاری مجازی و … دارید، می توانید در زمان های آزاد تان پشت لپ تاپتان بنشینید و شروع به کسب درآمد کنید.

برای این کار سایت های مختلف زیادی وجود دارند که بستری امن برای انجام کار و تبادلات مالی هستند. در ایران شاید معروف ترین سایت را پونیشا بتوان نام برد. علاوه بر آن سایت های مطرح دیگری مانند پارسکدرز و انجام میدم نیز وجود دارد که می توانید با کمک آن ها اولین پروژه فریلنسری یا دور کاری تان را انجام دهید.

توصیه‌هایی برای پیدا کردن شغل پاره‌وقت مناسب برای شما

به آن‌چه می‌خواهید فکر کنید. پیش از آن‌که درباره‌ی شغل‌های مختلف به جست‌وجو مشغول شوید، به‌دقت درباره‌ی نوع شغل پاره‌وقت مد نظر خود بیندیشید. این کار به‌معنای فکر کردن درباره نوع شغلی که به‌دنبال آن می‌گردید، می‌باشید. علاوه بر آن، چنین کاری به‌معنای سنجیدن دقیق سایر پارامترها نیز هست. مثلاُ باید بدانید در چه گستره‌ی زمانی مشخصی می‌توانید کار کنید، آیا به‌دنبال کاری در نخستین ساعات عصر هستید، یا جویای کاری در نخستین ساعات صبح؟

به‌محض این‌که علاقه به یک شغل پاره‌وقت را در خود احساس کردید و ساعاتی را که در آن توان کار کردن دارید، یافتید، شما آماده‌ی شروع برای جست‌وجوی کار مدنظر خود هستید.

جستجوی آنلاین شغل

آنلاین جست‌وجو کنید

بسیاری از موتورهای جست‌وجوگر و نیز تبلیغات شغلی به شما این امکان را می‌دهند تا شغل‌های مختلف را بر اساس نوعشان جست‌وجو کنید. گزینه‌های پیشرفته‌ی جست‌وجو باعث می‌شوند تا شما بتوانید به‌دنبال عناوینی نظیر «تنها شغل پاره‌وقت» یا حتی «شغل پاره‌وقت شبانه» باشید. چنین عناوینی را در ارتباط با شغل مورد علاقه‌ی خود جست‌وجو کنید تا آن‌چه را که می‌خواهید با سهولت بیشتری در اینترنت بیابید.

شما همچنین می‌توانید برای یافتن کار پاره‌وقت در سایت‌های شغل‌یابی عباراتی نظیر «کار پاره‌وقت عصرگاهی» یا «کار پاره‌وقت شبانه» را جست‌وجو کنید. شما می‌توانید با استفاده از سایر کلمات کلیدی و همچنین سایر امکانات تعبیه‌شده برای جست‌وجوی پیشرفته محدوده‌ی جست‌وجوی خود را کوچک‌تر کنید تا به آن‌چه می‌خواهید برسید.

بر اساس منطقه‌ی محل زندگیتان جست‌وجو کنید

اگر به‌دنبال پیدا کردن کار پاره‌وقت در نزدیکی خانه‌ی خود هستید، سعی کنید در جست‌وجو به‌دنبال کار‌ پاره‌وقت شبانه در نزدیکی محل زندگی خود باشید. مثلاً اگر شغل‌های تجاری مشخصی وجود دارد که به آن‌ها علاقه‌مندید، می‌توانید با مراجعه به دفاتر مربوطه از مسئولان آن دفاتر بپرسید که آیا یک شغل پاره‌وقت مناسب برای شما دارند یا نه. همچنین از لیست شغل‌ها در روزنامه‌ی محلی خود غافل نشوید.

از شبکه‌ی ارتباطی خود استفاده کنید

مانند هر شیوه‌ی دیگری از جست‌وجو، شما باید از شبکه‌ی هم‌دانشگاهی، دوستان، خانواده، شبک های اجتماعی و… برای پیدا کردن کار پاره‌وقت استفاده کنید. به دوستان و خانواده‌ی خود ایمیل بزنید و در آن ایمیل از آن‌چه برای یافتن شغل پاره‌وقت انجام داده‌اید بگویید. پروفایل لینکدین خود را به‌روز کنید. شما همچنین می‌توانید از دوستانتان در شبکه‌های اجتماعی نظیر تلگرام و اینستاگرام کمک بگیرید. شما هرگز نمی‌توانید پیش‌بینی کنید که چه کسی می‌تواند برای پیدا کردن یک شغل پاره‌وقت مناسب به شما کمک کند.

از رییس تان بپرسید که آیا می‌توانید اضافه‌کاری کنید یا نه

اگر در حال حاضر شغلی دارید که از انجام آن راضی هستید، اما در عین حال به‌دنبال اضافه‌کار در ساعات شبانه هستید، می‌توانید از رییس تان بپرسید که آیا امکان اعمال تغییر در برنامه‌ی شما وجود دارد یا نه. معمولاً رییس تان به شما اجازه خواهد داد تا ساعاتی اضافه بر آن‌چه باید کار کنید، یا ساعات کاری خود را تغییر دهید.

 

با همراهی پیشروان کسب و کار ؛ کشتی بادبانی کسب و کار خود را در تلاطم امواج بازار با انگیزه و لذت تا مقصد مطلوب رهبری کنید.

پست قبلیNext Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 4 =