مکنزی اسکات

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

مکنزی اسکات یک نویسنده، میلیاردر، خیر آمریکایی و همسر سابق جف بزوس مؤسس آمازون است. او در رشته انگلیسی تحصیل کرده و آثار او جوایزی را نیز به خود اختصاص داده اند. او از خیریه‌های مختلفی حمایت می‌کند و تا کنون بخش قابل توجهی از ثروت خود را به خیریه‌ها بخشیده است. در ادامه با مسیر زندگی او بیشتر آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

فهرست مقاله

اسکات در یک نگاه

اسکات در مدت ۲۶ سال زندگی مشترک خود با جف بزوس، به عنوان سفیر کمپانی آمازون فعالیت کرد. شرکتی که باعث شد مکنزی و جف بزوس به ثروتمندترین زوج جهان تبدیل شوند. مکنزی اسکات یا مکنزی بزوس سابق یک رمان نویس ۴۸ ساله است. مکنزی (MacKenzi Scott) در تعدادی از مراسم مهم و برجسته مانند مهمانی‌های اسکار Vanity Fair و مراسم‌های گلدن گلوب به همراه همسرش حضور پیدا کرده است. در سال ۲۰۱۲ نیز میزبانی مراسم مت گالا بر عهده او بود.

او همواره تلاش داشته تا از زندگی شخصی و حریم خصوصی خود محافظت کند و روی حرفه نویسندگی و فرزندانش تمرکز کند. پس از انتشار خبر جدایی از جف بزوس او مرکز توجه اخبار زیادی قرار گرفت؛ اما به صورت کلی او شرایط و جزئیات زندگی خود را از رسانه‌ها دور نگه می‌دارد و اطلاعات گسترده‌ای درباره او منتشر نمی‌شود.

تولد و سال های نخستین زندگی مکنزی اسکات

اسکات در ۷ آوریل سال ۱۹۷۰ در شهر سان‌فرانسیسکو آمریکا به دنیا آمد. پدر او برنامه‌ریز امور مالی بود و مادرش خانه‌دار بود. او در دوران کودکی علاقه زیادی به ادبیات و نوشتن داستان از خود نشان می‌داد. خانواده وی نیز از علاقه او حمایت می‌کردند. آن‌ها بهترین تحصیلات ممکن برای شخصی که می‌خواهد شغلی مربوط به نویسندگی را دنبال کند، برای او فراهم کردند. اولین تلاش او برای نویسندگی در سن ۶ سالگی بود. زمانی که او یک کتاب دست نویس ۱۴۲ صفحه‌ای نوشت و نام آن را کرم کتاب (The Book Worm) گذاشت.

مکنزی اسکات

مکنزی تحصیلات دبیرستانی خود را در مدرسه Hotchkiss گذراند و در سال ۱۹۸۸  موفق به فارق‌التحصیلی از این دبیرستان شد. همان‌گونه که پیش از این اشاره کردیم رشته تحصیلی مکنزی اسکات در دوران دانشگاه زبان انگلیسی بود. او مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه پرینستون و در سال ۱۹۹۲ دریافت کرد. یکی از اساتید او، رمان‌ نویس مشهور و برنده جایزه نوبل ادبیات، تونی موریسن (Toni Morrison) بود. او یکی از بهترین دانشجویان این کلاس بود و توانست در عرصه نویسندگی خلاقانه خوش بدرخشد. خانم Morrison در مصاحبه‌ای با مجله ووگ گفته بود که مکنزی یک استعداد نادر نویسندگی است و از او به عنوان بهترین دانش‌آموزی که طی سال‌ها در کلاس‌های خود دیده بود، یاد کرد.

مسیر شغلی مکنزی اسکات

او در ابتدا چندین شغل مختلف را امتحان کرد. از جمله این موارد دستیار پژوهش برای Toni Morrison را می‌توان نام برد. این موارد تجربه فوق‌العاده‌ای برای یادگیری پس از دانشگاه برای مکنزی اسکات به شمار می‌آمد. تکمیل نخستین کتاب مکنزی با نام The Testing of Luther Albright قریب به ده سال زمان برد. او در این زمان داشت به همسرش کمک می‌کرد تا وب‌سایت آمازون را راه‌اندازی کند. نخستین کتاب او درباره زمان‌های دشواری در زندگی یک پدر فداکار بود که شغل و زندگی خانوادگی او را در معرض خطر قرار داده بود. انتشار این کتاب با موفقیت همراه بود و نظران مثبت متعددی را به خود جلب کرد.

کتاب دوم او به نام Traps یک داستان هیجان انگیز هالیوودی بود. داستان این کتاب پیرامون چهار زن با زندگی‌های متفاوت شکل می‌گیرد که در یک سفر چهار روزه با یکدیگر مواجه می‌شوند. یکی از ویژگی‌های بارز و شاخصه‌های نویسندگی مکنزی اسکات نگاه بی‌طرفانه او نسبت به مسائل است. میزان فروش کتاب‌های او خوب بوده است و رمان‌های این نویسنده چند هزار جلد فروش داشته اند.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

مکنزی اسکات

در کنار دنبال کردن حرفه نویسندگی او به طور ذاتی یک فعالی حقوق بشر نیز بوده و هست. همواره از افرادی که تحت ظلم قرار گرفته بودند حمایت می‌کرد.

او در سال ۲۰۱۴ سازمانی به نام Bystander Revolution را پایه‌گذاری کرد. این سازمان یک مرکز ضد زورگویی و آزار است. این سازمان یک وب‌سایت دارد که شامل صدها ویدئوی مختلف از دانش‌آموزان، سلبریتی‌ها و متخصصانی است که درباره مقابله و کنار آمدن با زورگویی صحبت می‌کنند. مکنزی اسکات در حال حاضر مدیر اجرایی این سازمان بوده و حضور فعالی در اقدامات این سازمان دارد.

اسکات به عنوان سفیر آمازون

جف بزوس از آغاز کار می‌دانست که می‌خواهد سیستم سنتی خرده فروشی موجود را با استفاده از اینترنت متحول کند. او توانست با سرعت نسبتاً زیادی آمازون را به عنوان یک کتاب‌فروشی اینترنتی تأسیس کرده و به موفقیت برسد. او سپس تنوع محصولات را افزایش داد و فروش موسیقی، ویدئوهای مختلف، دارو و دیگر محصولات پر مصرف را نیز به سایت خود اضافه کرد. در مسیر رشد این فروشگاه اینترنتی از یک کتاب‌فروشی تا تبدیل شدن به بزرگترین فروشگاه آنلاین جهان، مکنزی اسکات همواره همراه و حامی همسرش بود.

مکنزی در ابتدا به همراه همسرش، جف بزوس، در یک منزل اجاره‌ای در حومه شهر East Seattle زندگی می‌کرد. او که ذهنی خلاق و دستی در نویسندگی داشت، برای انتخاب نام این کسب و کار نقش مهمی ایفا کرد. او همچنین در ارسال سفارشات اولیه از طریق UPS همکاری می‌کرد. در سال ۱۹۹۹ آن‌ها به یک خانه ۱۰ میلیون دلاری در Medina نقل مکان کردند. به دنبال رشد و رونق گرفتن کمپانی، مکنزی کم کم از این فضا فاصله گرفت و تمرکز خود را خانواده و علایق ادبی‌اش معطوف کرد. نوشتن نخستین رمان مکنزی اسکات نیز در همین دوران انجام شد و زمان چاپ آن به ۲۰۰۵ باز می‌گردد.

مکنزی اسکات

ناگفته نماند که حمایت و پشتیبانی شغلی میان این زوج دو طرفه بود. نه تنها مکنزی از توسعه کسب و کار همسرش حمایت می‌کرد، بلکه جف بزوس نیز همواره با اشتیاق از داستان‌های همسرش حمایت و پشتیبانی می‌کرد. او همیشه زمانی از برنامه خود را خالی می‌کرد تا بتواند نسخه‌های اولیه آثار همسرش را مطالعه کند. مکنزی در مصاحبه با مجله ووگ از همسرش به عنوان سر سپرده‌ترین خواننده خود یاد کرد. به علت جایگاه اجتماعی جف بزوس، برخی پیچیدگی‌های شغلی برای او به وجود آمد. آمازون به مرور زمان انتشارت خود را راه‌اندازی کرد؛ اما مکنزی اسکات همواره ترجیح می‌داد از انتشاراتی‌های قدیمی‌تر مانند Harper and Knopf برای چاپ کتاب‌هایش استفاده کند.

جوایز و دستاورهای اسکات

مکنزی در سال ۲۰۰۶ برای رمان خود ، The Testing of Luther Albright موفق به اخذ جایزه American Book Award شد. این جایزه تحت عنوان دستاورد ادبی خارق‌العاده (Outstanding Literary Achievement) به او اهدا شد. علاوه بر این، این کتاب موفق شد عنوان کتاب سال لس‌آنجلس تایمز (Los Angeles Times) را نیز دریافت کند.

زندگی شخصی مکنزی اسکات

همانگونه که پیش از این اشاره کردیم اسکات با جف بزوس مؤسس و مالک آمازون ازدواج کرد. در زمان ازدواج، مکنزی ۲۳ ساله و جف بزوس ۳۰ ساله بود. آن‌ها در سال ۱۹۹۳ ازدواج کردند و حاصل این ازدواج ۴ فرزند است؛ ۳ پسر و یک دختر. این زوج در سال ۲۰۱۹ و پس از ۲۶ سال زندگی مشترک از یکدیگر جدا شدند. او در سال ۲۰۲۱ با Dan Jewitt که یک معلم دبیرستان است ازدواج کرد. در حال حاضر، این دو به همراه ۴ فرزند مکنزی در سیاتل زندگی می‌کنند.

طلاق میلیارد دلاری

مکنزی اسکات و جف بزوس ثروتمندترین زوج جهان بودند و طلاق آن‌ها میزانی از تبادل ثروت انجام گرفت که شاید برای ما قابل تصور هم نباشد. پیش از این هم طلاق‌های میلیارد دلاری دیگری رخ داده بودند. مانند جدایی Steve و Elaine Wynn که به صورت مشترک مالک casinos بودند. با این وجود، تا کنون طلاقی بین یک زوج با ارزش تقریبی ۱۳۷ میلیارد دلار ثبت نشده بود.

مکنزی اسکات

آن‌ها خبر جدایی خود را به صورت یک بیانیه مشترک در توئیتر منتشر کردند. در این بیانیه که ابتدا در اکانت توئیتر جف بزوس انتشار یافت گفته شده بود که آن‌ها تصمیم گرفته اند در ادامه به عنوان دوست در زندگی یک‌دیگر حضور داشته باشند. «آینده فوق‌العاده‌ای پیش رو است؛ به عنوان همکار، دوست، شریک در سرمایه‌گذاری و پروژه‌های مختلف و به عنوان افرادی به دنبال کارها و ماجراهای جدید».

اطلاعات زیادی درباره فرایند جدایی این زوج وجود ندارد؛ اما قوانین کلی ایالت واشینگتن ایجاب می‌کند که هر گونه ثروت به دست آمده در طول مدت ازدواج باید به صورت مساوی بین طرفین تقسیم شود. بر اساس اطلاعات موجود، مکنزی اسکات در جریان طلاق مالکیت ۲۵ درصد از سهام آمازون را به دست آورد. ارزش این سهام در آن زمان حدود ۳۵٫۶ میلیارد دلار بود و سبب شد مکنزی در جایگاه سومین زن ثروتمند جهان قرار بگیرد.

سخن آخر

در این مقاله ما خلاصه‌ای از زندگی اسکات، یکی از ثروتمندترین زنان جهان را با شما به اشتراک گذاشتیم. امیدواریم از مطالعه مطالبی که در این مقاله گفته شد لذت کافی را برده باشید.

پست قبلیNext Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 4 =