فرهاد مشیری

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

اردوان فرهاد مشیری یکی از ایرانیان برجسته در خارج از کشور است که دستاوردهای متعددی را در زمینه تجارت و فوتبال کسب کرده است. این ایرانی دو تابعیتی اکنون جزو یکی از ثروتمندترین افراد انگلیس به شمار می‌آید. اگر در زمینه ورزش به خصوص فوتبال فعالیت داشته باشید و علاقه‌مند به این حرفه باشید حتما نام این فرد سرشناس ایرانی را شنیده‌اید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با سرگذشت اردوان مشیری، تاجر ۶۵ ساله انگلیسی ایرانی آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

فهرست مقاله

کودکی و نخستین سال‌های زندگی

از دوران کودکی و زندگی او در ایران اطلاعات چندانی در دست نیست. اما طبق چکیده اطلاعاتی که منتشر شده است، اردوان فرهاد مشیری، تاجر ۶۵ ساله انگلیسی – ایرانی است که در می سال ۱۹۹۵ دیده به جهان گشود. پدر و مادر مشیری پیش از انقلاب جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ ایران را به مقصد بریتانیا ترک کردند. مشیری در آن زمان تنها ۱۶ سال سن داشت.

او در خانواده‌ی تحصیل کرده‌ای بزرگ شده است. پدرش پزشک ارتش بود که به عنوان پاتولوژیست آموزش دید و بعدها قاضی ارشد نظامی شد. خانواده مادر او صاحب انتشارات برجسته ایران به نام کیهان بودند و مادرش سردبیر روزنامه کیهان بود. خود او نیز از هوش و استعداد قابل توجهی برخوردار بود چرا که فارغ التحصیل دانشگاه “یو سی ال” لندن در رشته حسابداری است.

زندگی شخصی فرهاد مشیری

مشیری ساکن کشور شاهزاده‌ نشین موناکو در دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل جنوب فرانسه است. مشیری هم تابعیت ایرانی دارد و هم بریتانیایی. همسر سابق او نازنین انصاری یک روزنامه نگار ایرانی مقیم لندن، سردبیر کیهان لندن و تهیه کننده سریال در Manoto، (یک کانال تلویزیونی بین المللی فارسی زبان) است. ماحصل این ازدواج دو بچه بوده است.

فرهاد مشیری

پیش‌زمینه کاری مشیری

مشیری کار خود را با فعالیت در شرکت‌های مرتبط با تخصصش یعنی Ernst & Young و Deloitte Touché آغاز کرد. پس از آشنایی با میلیاردر روسی بنام اسمانوو در اوایل دهه نود میلادی در چندین پروژه با فرهاد مشیری شراکت داشت. در کنار اسمانوو، مشیری در شرکت‌های روسی که غول صنایع معدنی و فولادی هستند از جمله متالواینوست و همچنین در شرکت اپراتور همراه روسیه یعنی مگافون سهام خرید.

مشیری و باشگاه آرسنال

شاید خیلی از ایرانی‌ها اسم اردوان مشیری را برای اولین بار چندین سال پیش شنیدند. زمانی که مجله معتبر فرانس‌فوتبال فرانسه از خیز این تاجر ایرانی برای خرید باشگاه مارسی خبر داد. آن زمان فرانس‌فوتبال از مشیری به‌عنوان مالک یک‌ چهارم سهام باشگاه آرسنال یاد کرده بود.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

اگر نام فرهاد مشیری را در گوگل سرچ کرده باشید و به صفحه این شخص در ویکی پدیا مراجعه کنید با این اطلاعات پایه در مورد این چهره ثروتمند روبه رو خواهید: «تاجر و سرمایه‌دار ایرانی – انگلیسی و سهامدار تعدادی شرکت فولاد و انرژی در بریتانیا و روسیه است. او همچنین مالک باشگاه اورتون انگلیس است».

با این حال، می‌توان با صراحت گفت که نقطه عطف زندگی مشیری آشنایی با علی‌شیر عثمانوف روس بود. مشیری سال‌ها مشاور شخصی عثمانوف بود، اما اکنون آن‌ها شرکای تجاری و دوستان خوبی هستند. این دو در اوایل دهه ۹۰ میلادی با یکدیگر آشنا شدند و فرهاد مشیری به عنوان یکی از شرکای کوچک در چندین پروژه او را همراهی کرد. همانطور که پیش تر ذکر کردیم در کنار شراکت‌های خود با عثمانوف، مشیری همچنین صاحب سهام‌هایی از معادن روسیه، (Metalloinvest)، شرکت حفاری بزرگ فولاد و اپراتور بی‌سیم روسیه یعنی (Megafon)، شد و از این راه سرمایه خوبی برای خود بدست آورد.

مشیری و شریک تجاری قدیمی اش، علی‌شیر عثمانوف، مالکان Red & White Holdings بودند که، در سال ۲۰۰۷، ۱۴٫۶۵ درصد سهام باشگاه آرسنال را خریداری کردند و چند ماه بعد صاحب ۲۳ درصد سهام این باشگاه شدند. در همان روزها بود که فرهاد مشیری اعلام کرد حداقل ۲۵ درصد سهام آرسنال را می‌‌خواهد. درست در سال ۲۰۱۲، نزدیک به ۳۰ درصد از سهام آرسنال به مشیری و شریکش رسید.

فرهاد مشیری

فرهاد مشیری و باشگاه اورتون

شاید عدم پیشرفت در شمال لندن بود که مشیری را بر آن داشت تا سهام خود را به مبلغ ۲۰۰ میلیون پوند به عثمانوف بفروشد و توجه خود را به مرسی ساید جلب کند. در اورتون، او می‌دانست که آزادی و نفوذ کافی‌ای دارد تا بتواند میراث خود را بسازد.

مشیری اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۴ با کنرایت ملاقات کرد و به خرید سهام باشگاه ابراز علاقه کرد. پس از ۱۸ ماه بررسی، قراردادی شامل گزینه‌ای برای فرهاد مشیری برای افزایش سهام خود در آینده منعقد شد

در فوریه ۲۰۱۶ اعلام شد که مشیری سهام خود در باشگاه فوتبال آرسنال را به شریک Red & White Holdings خود یعنی عثمانوف فروخته است تا سرمایه مورد نیاز برای شروع تصاحب اورتون F.C را افزایش دهد. در ۲۷ فوریه، باشگاه رسما خرید ۴۹٫۹ درصد از سهام باشگاه توسط مشیری را تایید کرد که دو هفته بعد توسط لیگ برتر به تصویب رسید.

جستجوی ده ساله بیل کنرایت برای سرمایه گذاری روز شنبه به پایان رسید، زمانی که اعلام شد مشیری، تاجر ایرانی-بریتانیایی که توسط فوربس، مجله تجاری آمریکایی، ۱٫۳ میلیارد پوند ارزش دارد، با معامله‌ای برای تبدیل شدن به سهامدار اصلی اورتون موافقت کرده است.

فرهاد مشیری در روز‌های نخست حضور در باشگاه اورتون در طی مصاحبه‌‌ای اعلام کرد: «می‌خواهم بخشی از آینده باشگاه باشم. اورتون همیشه دارای ثبات بوده و از سال ۱۹۵۴ در بالاترین سطح باقی‌مانده است. اورتون باشگاه بزرگی است که باید برنده باشد».

فرهاد مشیری

سهامداری مشیری

حالا او جزء سهام داران اصلی این باشگاه شده است. گفته می‌‌شود آقای مشیری با قراردادی ۲۰۰ میلیون پوندی اختیار این باشگاه را در دست گرفته است و تا مدت‌ها تلاش شده بود تا هویت مالک جدید اورتون مخفی بماند، اما سرانجام باشگاه اورتون اعلام کرد که فرهاد مشیری ۶۰ ساله تبدیل به سهام‌ دار اصلی این باشگاه شده است. کیت ادلمن، مدیر عامل آرسنال، به رادیو ۵ زنده بی‌بی‌سی گفت: «آنها قبلاً گفته‌اند که برای شرکت پیشنهادی ارائه نمی‌کنند و می‌خواهند یکی از سهامداران بلندمدت باشند».

بنابر اعلام سایت‌‌های هواداری اورتون، این ایرانی مقیم لندن علاقه بسیار زیادی به فوتبال به خصوص به تیم اورتون دارد و به همین دلیل برای خرید سهام این باشگاه سهام آرسنال را واگذار کرده تا بتواند از توان اجرایی بیشتری در تیم جدید خود برخوردار شود.

کنرایت، رئیس باشگاه انگلیسی اورتون اعتقاد دارد سرمایه گذاری فرهاد مشیری، بهترین گزینه برای پیشرفت این باشگاه بوده است و در مصاحبه خود این گونه بیان کرده است: «پس از جستجوی طولانی، می‌توانم به صراحت بگویم که شریکی بی نقص پیدا کرده‌ام که می‌تواند باشگاه را جلو ببرد و باعث پیشرفت آن شود. در ماه‌های گذشته به خوبی فرهاد راشناخته‌ام و دانش فوتبالی، تجاری و روحیه‌اش من را متقاعد کرده است که او فرد درستی برای هدف ما است.

فرهاد مشیری

ثروت فرهاد مشیری

مشیری که حسابدار خبره‌‌ای نیز می‌باشد اگر چه جزو ۱۰ ثروتمند برتر انگلیس نیست اما او جزو میلیاردرهایی است که به تازگی به جمع ثروتمندان بزرگ انگلیس اضافه شده است. مشیری یک بازرگان و سرمایه گذار ۶۵ ساله‌ی انگلیسی – ایرانی است که توانسه است با ثروت ۸.۲ میلیارد دلاری ، رتبه‌ی ۵۰۳ را بین ثروتمند ترین افراد جهان‌، و رتبه‌ی ۲۱ را در بین ثروتمند‌ترین افراد بریتانیا در اختیار بگیرد. همچنین نشریات انگلیسی او را یکی از سهامداران بزرگ سایت شرطبندی بت ۳۶۵ می‌دانند. با این وجود او هیچ گاه صحت این موضوع را در مصاحبه‌های رسمی خود تأیید یا تکذیب نکرده است.

سخن پایانی

در این مطلب در compro تلاش کردیم با ذکر خلاصه ای از زندگی اردوان فرهاد مشیری، یکی از ثروتمندترین افراد حال حاضر انگلیس و مالک باشگاه اورتون، همراه شما باشیم. امیدواریم از مطالعه این بیوگرافی لذت برده باشید.

پست قبلیNext Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 30 = 35