دارا خسروشاهی

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

دارا خسروشاهی یکی از بزرگترین مدیر عاملان دنیای فناوری در عصر امروز است. این مدیر موفق هم اکنون مدیر عامل اوبر است. اوبر یکی از معروف‌ترین سرویس‌های تاکسی اینترنتی در جهان است. در این مقاله در compro به بررسی بخش‌هایی از زندگی و موفقیت‌های این شخصیت برجسته و شناخته شده می‌پردازیم.

فهرست مقاله

سال‌های نخستین زندگی دارا

خسروشاهی در ۷ خرداد ۱۳۴۸ در ایران متولد شد. او کوچکترین فرزند حسن خسروشاهی و نزهت خسروشاهی است. پدر دارا از بزرگترین کار آفرینان زمان خود بود و چندین کارخانه تولیدی تأسیس کرده بود. دارا و خانواده‌اش تا سن ۹ سالگی او در ایران زندگی می‌کردند. آن‌ها در سال ۱۹۷۸ از ایران به فرانسه سفر کردند و از آنجا به نیویورک امریکا مهاجرت کردند.

دارا خسروشاهی در دوران نوجوانی خود با چالش‌هایی رو به رو بود. زیرا پدر او مجبور شد برای مراقبت از پدر خود به ایران برگردد و مادر دارا مجبور بود از او و خواهر و برادرش را به تنهایی مراقبت کند.

خانواده کارآفرین

اکثر افراد خانواده دارا کارآفرینان بزرگی در دنیای کسب و کار هستند. چنان که گفته شد پدر او در ایران ۱۵ کارخانه تولیدی مختلف داشت. حسن خسروشاهی در رشته‌های اقتصاد و حقوق در دانشگاه تهران تحصیل کرده است و برند‌هایی مثل تولی‌پرس، تولیدارو، مینو، تی‌دی بخشی از تجارت‌های او هستند. او بعد از مهاجرت شرکتی به نام Persis Holdings را تأسیس کرد. پس از مدتی نیز، دارا خسروشاهی نخستین شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای مشهور Future shop را بنیان‌گذاری کرد.

دارا خسروشاهی

علاوه بر این، پسرعمه‌های خسروشاهی، هادی و علی پروتوی، از بنیان‌گذاران سایت آموزشی code.org  هستند. جالب است بدانید که عموی دارا نیز کارآفرین است و از بنیان‌گذاران شرکت سرمایه‌گذاری البرز است.

زندگی شخصی

خسروشاهی یک خواهر به نام لیلا و یک برادر به نام اصغر دارد که هردو از او بزرگتر هستند. او در سال ۱۲/۱۲/۲۰۱۲ در لاس وگاس ازدواج کرد. نام همسر او سیدنی شاپیرو است. سیدنی و دارا هم اکنون دارای ۴ فرزند هستند.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

تحصیلات دانشگاهی دارا خسروشاهی

دارا به توصیه پدرش وارد رشته پزشکی شد اما به دلیل عدم علاقه به این رشته، انصراف داد و وارد رشته مهندسی بیوالکتریک شد. او در سال ۱۹۹۱ از دانشگاه فارغ التحصیل شد و مدرک لیسانس خود را گرفت. بعد از آن نیز دیگر به تحصیلات ادامه نداد و وارد دنیای کار شد.

ورود به دنیای کسب و کار

تابستان بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه دارا به عنوان کارآموز وارد شرکت Allen & Company شد. او در این شرکت مباحثی مثل سرمایه‌گذاری و بورس را آموخت و به دلیل استعداد بی‌نظیری که داشت در سال ۱۹۹۵ به سمت معاونت این شرکت رسید.

کار و فعالیت در زمینه بانکداری و سرمایه‌گذاری منجر به آشنایی دارا با بری دیلر شد. بری نیز متوجه استعداد دارا در زمینه تحلیل مالی شد و از او دعوت به همکاری کرد. به واسطه همکاری با بری سمت مدیر امور مالی شرکت  InterActiveCorp، که شامل بزرگترین و معتبرترین برند‌های رسانه‌ای است، به دارا خسروشاهی داده شود.

پیشرفت‌های روز افزون شرکت IAC که به خاطر خدمات خسروشاهی اتفاق افتاد باعث شد تا این شرکت بتواند شرکت Expedia را در سال ۲۰۰۳ خریداری کند. بعد از خریدار Expedia، دارا به عنوان مدیر عامل اجرایی این زیرمجموعه منصوب شد.

دارا خسروشاهی

فعالیت‌های خسروشاهی در Expedia

خسروشاهی با تلاش بسیار در طی سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ توانست درآمد Expedia را از ۲/۱ میلیارد دلار به ۸/۷ میلیارد دلار برساند. کارا‌هایی که خسروشاهی برای Expedia در طی این سال‌ها باعث شد رئیس این شرکت ۲۳ میلیارد دلاری، کمک مالی ۹۱ میلیونی به همراه ۴ میلیون حقوق و دستمزد برای او در نظر بگیرد. این تشویق دارا خسروشاهی را به پردرآمدترین مدیر آن سال تبدیل کرد.

شرکت Expedia سایت‌های مسافرتی و کرایه‌ای مختلفی از جمله Hotels.com، HomeAway، Travelocity، Orbitz  و Trivago دارد.

خسروشاهی مدیر عامل اوبر

چنان که گفته شد شرکت اوبر یکی از بزرگترین سرویس‌های تاکسی اینترنتی در دنیاست که در کشور‌های بسیاری درحال خدمت‌رسانی به مردم است. اوبر به کاربران این امکان را می‌دهد تا از طریق تلفن همراه با رانندگان این شرکت مرتبط شوند. این شرکت به تازگی سیستم تاکسی‌های خودران (بدون راننده) در چند شهر امریکا راه‌اندازی کرده است.

هیئت مدیره اوبر قصد داشتند تا جفری ایملت (رئیس سابق ژنرال الکتریک) را به عنوان مدیر عامل جدید انتخاب کنند اما در نهایت این جایگاه به خسروشاهی پیشنهاد شد. خسروشاهی در این شرکت با چالش‌های زیادی روبه رو بود و برخی مسائل مثل مشکلات قانونی تاکسی‌های خودران، مشکلات مدیر عامل قبلی با سرمایه‌گذار اصلی شرکت و… وجود داشت که دارا خسروشاهی باید برای آن‌ها راه چاره‌ای پیدا کند.

دارا خسروشاهی

قدرت مدیریت خسروشاهی

دارا در دنیای مارکتینگ از توانایی بالایی برخوردار است. بسیاری از وظایف اوبر به عهده‌ی او است. او برای هر مشکلی، چه کوچک و چه بزرگ، راه حلی دارد. برای مثال، اخیرا اوبر با چالشی مواجه شده بود. در تبلیغ تلویزیونی اوبر صدای زنگی پخش می‌شود و این صدا به نوعی تبدیل به نماد این برند شده است. با این حال، منتقدانی نیز وجود داشتند. اخیرا تعدادی از مشتریان اوبر انتقاد کرده بودند که صدای زنگ موجود در تبلیغ اوبر، حیوانات خانگی آن ها را نگران و مضطرب می کند. این مسئله به یکی از چالش های اوبر تبدیل شد. اما دارا خسروشاهی به سادگی آن را حل کرد.

حیوان خانگی دارا نیز سگ است. دارا برای حل این مشکل به صورت کاملا صمیمی جلوی دوربین رفت و معذرت خواهی کرد. در آخر هم کد تخفیفی را با نام حیوان خانگی خود اعلام کرد. به همین سادگی، با هوش و ذکاوت خسروشاهی این چالش حل شد.

دیدگاه‌های خسروشاهی

خسروشاهی به راحتی در انظار عمومی ظاهر می‌شود و صریح صحبت می‌کند. او یکی از منتقدان ترامپ در دوره ریاست جمهوری او بود و انتقادات صریح او به ترامپ موجب مشهوریت او در امریکا شد.

او علیه صحبت‌های ترامپ در جریان نژاد پرستانه شارلوتزویل موضع‌گیری کرد. دارا کشور امریکا را با نام کشور مهاجران معرفی می‌کند و با ممنوعیت مهاجرت شهروندان شش کشور به امریکا به شدت مخالف است.

دارا خسروشاهی

برخی دیگر از فعالیت‌های دارا خسروشاهی

علاوه بر تمام مواردی که از فعالیت‌های خسروشاهی بیان شد، این فرد موفق عضو هیئت مدیره نیویورک تایمز و Fanatics است و به عنوان استارتاپ در حوزه فروش محصولات ورزشی فعالیت دارد.

برخی از موفقیت‌ها و دستاورد‌های او

چنان که در این مقاله بیان شد خسروشاهی در طول زندگی خود عملکرد بسیار خوبی داشته و توانسته موفقیت‌های پی در پی را برای خود رقم بزند. شرکت انگلیسی ارنست‌اند‌یانگ در سال ۲۰۱۳ خسروشاهی را به عنوان برنده جایزه کارآفرین سال در شمال غربی اقیانوس آرام معرفی کرد. اسم دارا خسروشاهی هم اکنون در بین ایرانیان برجسته امریکایی در لیست وزارت امور خارجه امریکا قرار دارد.

پست قبلیNext Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 86 = 91