تایسون فیوری

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

تایسون لوک فیوری (زادهٔ ۱۲ اوت ۱۹۸۸) یک بوکسور حرفه‌ای بریتانیایی است. او دو بار قهرمان سنگین وزن جهان شد. تایسون از زمان شکست دیونتای وایلدر در سال ۲۰۲۰، عناوین WBC و The Ring را در اختیار دارد. او دو بار عنوان قهرمانی را کسب کرد. از تایسون توسط رسانه‌ها به عنوان قهرمان خطی سنگین وزن یاد می‌شود. از آوریل ۲۰۲۲، فیوری توسط ESPN و BoxRec به عنوان بهترین سنگین وزن فعال جهان معرفی شد. تایسون فیوری توسط BoxRec به عنوان چهارمین بهترین بوکسور فعال شناخته شد.

فیوری که در منچستر در یک خانواده مسافر ایرلندی متولد شد، به عنوان یک آماتور، نماینده انگلیس و ایرلند بود. پدر و مادر تایسون در سنین جوانی به انگلستان مهاجرت کردند. او در سال ۲۰۰۸ عنوان فوق سنگین وزن ABA را به دست آورد و در همان سال، در سن ۲۰ سالگی حرفه‌ای شد. او پس از دو بار قهرمانی در وزن انگلیس، در سال ۲۰۱۱، درک چیسورا را شکست داد و به عنوان قهرمان بریتانیا و کشورهای مشترک المنافع شناخته شد. تایسون لوک فیوری به عنوان یکی از برترین بوکسورهای سنگین وزن این نسل شناخته شده است. او چندین بار در بوکس حرفه‌ای، قهرمان سنگین وزن شد.

فهرست مقاله

کودکی و نوجوانی تایسون فیوری

تایسون در خانواده‌ای ایرلندی به دنیا آمد. پدربزرگ پدری او متولد شهر توام در گالوی است. تایسون در حومه منچستر ویتنشاو متولد شد. او یکی از چهار فرزندی است که پس از ۱۴ بارداری مادرش، از زایمان جان سالم به در برد. فیوری سه ماه زودتر از زمانی که برای تولدش مشخص شده بود به صورت نارس به دنیا آمد. پدر او با الهام از مایک تایسون نام پسر خود را تایسون گذاشت.

تایسون فیوری

فیوری بوکس را در سن ۱۰ سالگی شروع کرد. خانواده فیوری سابقه طولانی در بوکس دارند. پدر او که بوکسوری حرفه‌ای بود، تا سال ۲۰۱۱ به عنوان مربی تایسون فیوری فعالیت می‌کرد. تا اینکه به دلیل یک خصومت روانه‌ی زندان شد. در آن زمان عموی تایسون، هیو فیوری، تا سال ۲۰۱۴ و سپس عموی دیگرش او را آموزش داد. پیتر فیوری، تایسون را در آماده سازی او برای مبارزه‌اش با ولادیمیر کلیچکو آموزش داد.

تایسون در ۱۱ سالگی مدرسه خود را رها کرد و به همراه پدر و برادرانش شروع به آواربرداری جاده‌ها کرد.

حرفه‌‌ی بوکس آماتور تایسون فیوری

فیوری در طول دوران آماتوری خود چندین بار نماینده ایرلند و بریتانیا شد. او مهارت‌های خود را در باشگاه بوکس خانواده مقدس بلفاست تقویت کرد. بعدها، او کمپ تمرینی خود را به باشگاه اسمیتبورو در شهرستان موناگان منتقل کرد. تایسون فیوری برنده مدال برنز مسابقات جهانی بوکس جوانان آیبا در سال ۲۰۰۶ بود.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

تایسون پس از قهرمانی در مسابقات قهرمانی نوجوانان اتحادیه اروپا، مدال نقره مسابقات را به دست آورد. فیوری علی‌رغم اینکه سومین بوکسور آماتور جهان بود، در المپیک ۲۰۰۸ شرکت نکرد. زیرا هر کشور برای هر بخش مجاز به انتخاب یک نفر بود و آن زمان دیوید پرایس انتخاب شده بود.

او قبل از اینکه حرفه‌ای شود، در سال ۲۰۰۸ عنوان فوق سنگین وزن ABA را به دست آورد. او حرفه بوکس آماتور خود را با رکورد ۳۱-۴ به پایان رساند.

آغاز بوکس حرفه‌ای

تایسون فیوری بوکس حرفه‌ای خود را از ۲۰ سالگی شروع کرد. او در ۶ دسامبر ۲۰۰۸، در اولین بازی خود در مقابل بلا گیونگیوسی از مجارستان بازی کرد و در دور اول پیروز شد. او هفت ماه بعد بار دیگر مبارزه کرد و در همه‌ی مسابقات خود پیروز شد. تایسون در سپتامبر ۲۰۰۹ جان مک درموت را شکست داد. در نهایت، او عنوان سنگین وزن انگلیس را به خود اختصاص داد.

فیوری در مسابقات بعدی هانس یورگ بلاسکو و توماس مرازک را شکست داد. این ورزشکار در جولای ۲۰۱۱ در مسابقه ای به مصاف درک چیسورا رفت و برنده شد.

تایسون فیوری

قهرمان سنگین وزن اروپا

مسابقات سنگین وزنی که تایسون فیوری در آن ها پیروز شد:

  • او در ۲۹ نوامبر ۲۰۱۴ با Dereck Chisora ​​مبارزه کرد و او را شکست داد.
  • او در ۲۸ فوریه ۲۰۱۵ مقابل کریستین همر قرار گرفت و در این مسابقه پیروز شد.

قهرمان متحد سنگین وزن جهان

او در این سال‌ها بدون هیج شکستی تمامی حریفان خود را شکست داد. یکی از آرزوهای تایسون مبارزه در برابر ولادیمیر کلیچکو بود. تا اینکه در نهایت در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۵ در مقابل ولادیمیر قرار گرفت و او را شکست داد. فیوری پس از این مسابقه دچار افسردگی شدید شد.

تایسون فیوری در این باره گفته: «زمانی که یک بوکسور آماتور بودم تمامی بازی‌های ولادیمیر کلیچکو را دنبال می‌کردم و شاهد پیروزی‌های او بودم. شکست دادن او بزرگ‌ترین هدف من بود. وقتی که در نهایت او را هم شکست دادم، دیگری چیزی برای اثبات نداشتم و دچار افسردگی شدم. در آن زمان‌ها برای رام کردن افسردگی از مواد مخدر و مشروبات الکلی استفاده می‌کردم. با این حال زمانی که مستی از بین می‌رود افسردگی بیشتر از گذشته به سراغ آدم می‌آید.»

او در ادامه می‌گوید:«به حدی رسیده بودم که حتی اگر یک اتاق الماس در اختیار من می‌گذاشتند حاضر نبودم در هیچ مسابقه‌ی بوکسی شرکت کنم. در آن زمان از تمامی رویداد‌های بوکس فرار می‌کردم و هیچ مسابقه‌ای را دنبال نمی‌کردم. زیرا دیگر چیزی نبود که نداشته باشم و همه چیز برای من بی‌معنا شده بود.» در نهایت در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۶، مجوز بوکس او به حالت تعلیق درآمد.

تایسون فیوری

بازگشت تایسون فیوری به میدان

او در آن زمان تبدیل به فردی چاق، معتاد، دائم‌الخمر و افسرده شده بود. این روند برای تایسون بیش از ۲ سال طول کشید. در غیاب تایسون یک بوکسور معروف آمریکایی به نام دیانتی وایلدر وارد عرصه شده بود. او در آن زمان در تمامی بازی‌ها پیروز می‌شد.

در نهایت روزی یکی از طرفداران دیانتی وایلدر در لایو اینستاگرامی او می‌گوید:«ای کاش تایسون از دنیای بوکس خدافظی نمی‌کرد تا شاهد مسابقه‌ی شما با یکدیگر بودیم.» در آن لایو دیانتی می‌گوید: «تایسون به حدی از دنیای بوکس دور شده که دیگر توانایی بازگشت را ندارد.»

همزمان با این اتفاق، تایسون فیوری از زندگی آن روزها‌ی خود خسته شده بود و به دنبال بهانه‌ای برای آغاز بود. تا اینکه در ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶ اعلام کرد که به تمرینات بازگشته است و طبق برنامه‌ریزی‌هایش در آوریل یا می ۲۰۱۷ به رینگ باز می‌گردد. او اعلام کرد که قصد دارد تا قبل از پایان سال با سه مبارز بزرگ مبارزه کند. او وزن کم کرد و از نظر پزشکی مجوز رقابت گرفت.

در نهایت او به ایده‌آلی رسید که توانست دوباره برای مسابقات حاضر شود. تایسون پس از دو مسابقه که در هر دوی آن ها پیروز شد، برای بازی در مقابل دیانتی وایلدر قرار گرفت. مسابقه‌ی آن ها در دور اول به مساوی کشید. آن ها پس از ۱ سال برای بار دوم در مقابل یکدیگر حاضر شدند و در نهایت تایسون موفق شد که دیانتی وایلدر را شکست دهد.

تایسون فیوری

آخرین مسابقه‌ی تایسون فیوری

در ۲۴ آپریل ۲۰۲۲، تایسون برای آخرین مسابقه‌ی خود در مقابل دلیان ووت حاضر شد. فیوری طبق معمول در این بازی نیز پیروز شد. در نهایت تایسون بدون حتی یک شکست، با دنیای بوکس خداحافظی کرد.

دارایی تایسون

فیوری مردی ثروتمند است که در مسابقات قهرمانی متعددی شرکت کرده و برنده شده است. در سال ۲۰۱۸، دارایی خالص او ۴۰ میلیون دلار برآورد شد. پس از امضای قرارداد با ESPN، دارایی خالص تایسون به ۸۰ میلیون پوند (حدود ۹۸٫۲۷ میلیون دلار) رسید. در آخر تایسون، در آخرین مبارزه‌ی خود ۲۵ میلیون پوند به دست آورد.

سخن آخر

در این مقاله در compro به زندگی تایسون فیوری پرداختیم. تایسون با بازگشت خود ثابت کرد که زمانی که برای خودتان هدفی را مشخص کرده باشید، موفق خواهید. امروزه او از تجربه‌ها و سختی‌های زندگی خود بدون هیچ پرده‌ای تعریف می‌کند تا الهام بخش کسانی باشند که زندگی سختی همچون او را تجربه می‌کنند.

پست قبلیNext Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

65 + = 67