استفن کینگ

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

استفن ادوین کینگ (متولد ۲۱ سپتامبر ۱۹۴۷) نویسنده آمریکایی رمان‌های ترسناک، داستان‌های ماوراء طبیعی، تعلیق، جنایی، علمی-تخیلی و فانتزی است. کتاب‌های استفن کینگ بیش از ۳۵۰ میلیون نسخه فرشو رفته است. بسیاری از آن ها در فیلم، تلویزیون، سریال‌ها، مینی سریال‌ها و کتاب‌های کمیک اقتباس شده‌اند. کینگ ۶۴ رمان منتشر کرده است که شامل هفت رمان با نام مستعار ریچارد باخمن و پنج کتاب غیرداستانی است. او همچنین ۲۰۰ داستان کوتاه نوشته است که بیشتر آن ها در مجموعه کتاب او منتشر شده است.

کینگ جوایز برام استوکر، جوایز فانتزی جهانی و جوایز انجمن فانتزی بریتانیا را دریافت کرده است. در سال ۲۰۰۳، بنیاد ملی کتاب، مدال مشارکت برجسته در ادبیات آمریکایی را به او اعطا کرد. در سال ۲۰۱۵ نیز، به دلیل مشارکت در ادبیات، مدال ملی هنرهای بنیاد ملی هنر ایالات متحده را دریافت کرد. با ما در compro همراه شوید تا با این نویسنده‌ی بزرگ آشنا شوید.

فهرست مقاله

استفن کینگ در اوایل زندگی خود

کینگ در پورتلند، مین، در ۲۱ سپتامبر ۱۹۴۷ به دنیا آمد. پدرش، دونالد ادوین کینگ، یک دریانورد تاجر بود. پدر و مادر او در اسکاربرو، در ۲۳ ژوئیه ۱۹۳۹ ازدواج کردند. والدین کینگ در اواخر جنگ جهانی دوم به مین بازگشتند و در خانه‌ای ساده در اسکاربرو زندگی می‌کردند. وقتی کینگ دو ساله بود، پدرش خانواده را ترک کرد. او مادرش و برادر بزرگترش دیوید را به تنهایی بزرگ کرد و گاهی اوقات تحت فشار مالی شدید قرار می‌گرفتند. آن ها از اسکاربرو نقل مکان کردند و به اقوام خود در شیکاگو وابسته بودند.

استفن کینگ

کینگ متدیست بزرگ شد، اما در دوران دبیرستان اعتقاد خود را به مذهب سازمان یافته از دست داد. استفن کینگ در حالی که دیگر مذهبی نیست، می‌گوید که اعتقاد به وجود خدا را انتخاب می‌کند.

کینگ برای کالج در نزدیکی خانه ماند و به دانشگاه مین در اورونو رفت. در آنجا برای روزنامه مدرسه نوشت و در دولت دانش آموزی آن خدمت کرد. هنگامی که در مدرسه بود، کینگ اولین داستان کوتاه خود را منتشر کرد که در داستان های اسرارآمیز شگفت انگیز ظاهر شد.

پس از فارغ التحصیلی در رشته زبان انگلیسی در سال ۱۹۷۰، او سعی کرد موقعیتی به عنوان معلم پیدا کند؛ اما در ابتدا شانسی نداشت. کینگ در یک خشکشویی مشغول به کار شد و در اوقات فراغت خود به نوشتن داستان ادامه داد. تا اینکه اواخر سال ۱۹۷۱ به عنوان یک معلم انگلیسی در آکادمی همپدن شروع به کار کرد. در همان سال بود که او همچنین با تابیتا اسپراس، نویسنده دیگر ازدواج کرد.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

اولین کتاب استفن کینگ

در سال ۱۹۷۳، کینگ اولین رمان خود، کری را فروخت، داستان نوجوانی رنج‌دیده که از همسالان خود انتقام می‌گیرد. برای انتشار این کتاب از نام مستعار خود یعنی ریچارد باخمن استفاده کرد. این کتاب پس از انتشار در سال بعد به موفقیت بزرگی دست یافت. در نهایت این موفقیت تمام وقت خود را برای نوشتن گذاشت. پس از آن کینگ  کتاب دیگر نیز با نام مستعار خود منتشر کرد.

اقتباس‌های تلویزیونی و سینمایی

بسیاری از آثار کینگ به صورت اقتباسی از فیلم یا تلویزیون ساخته شد. کوجو و فایر استارتر به ترتیب در سال‌های ۱۹۸۳ و ۸۴ برای پرده بزرگ منتشر شدند.

استفن کینگ

استفن کینگ در بخش زیادی از زندگی حرفه ای خود، رمان ها و داستان ها را با سرعتی سرسام آور نوشت. او سالیانه چندین کتاب برای بسیاری از دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ منتشر می کرد. به همین دلیل او به تندنویسی شهرت دارد. به حدی که تا کنون حدود ۲۰۰ اثر او به چاپ رسیده است.

داستان‌های جذاب و هیجان‌انگیز او به‌عنوان پایه فیلم‌های متعدد برای مخاطبان بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. رمان کینگ در سال ۱۹۷۸ با عنوان The Stand به یک مینی سریال در سال ۱۹۹۴ تبدیل شد که مولی رینگوالد و گری سینیز در آن نقش آفرینی کردند.

آخرین فعالیت‌های استفن کینگ

کینگ به ایجاد و مشارکت در پروژه‌های بزرگ و تأثیرگذار ادامه می‌دهد. او مستقیماً در تلویزیون کار کرده است و برای سریال‌هایی مانند بیمارستان پادشاهی و زیر گنبد نوشته است.

کینگ داستان جویلند (۲۰۱۳) را نوشت. یک فیلم هیجان‌انگیز به سبک تخیلی که خوانندگان را به سفری می‌برد که برای کشف یک قاتل برنامه ریزی شده است.

اقتباس از آثار کینگ همچنان در پرده‌های بزرگ و کوچک پر شده است. در سال ۲۰۱۷، در حالی که بازسازی فیلم ترسناک کلاسیک IT در باکس آفیس فروش زیادی داشت، پخش فصل اول آقای مرسدس از شبکه مخاطبان آغاز شد. در سال ۲۰۱۹، اقتباسی از Doctor Sleep و IT Chapter Two در سینماها به همراه راه‌اندازی مجدد یکی دیگر از دارایی‌های استفن کینگ، به نمایش درآمد.

آن سال شصت و یکمین رمان این نویسنده خستگی‌ناپذیر به نام “مؤسسه” منتشر شد. این کتاب درباره کودکانی با توانایی‌های ماوراء طبیعی است که از والدین خود گرفته‌اند و توسط یک سازمان مرموز زندانی می‌شوند.

فضای داستان‌های استفن

خیال‌پردازی داستان‌های استفن کینگ بسیار عجیب و در عین حال جذاب است. او ذهنی بسیار قدرتمند و خلاق دارد. کینگ می‌تواند یک ماجرای ساده و معمولی را به یک داستان عجیب‌ و غریب و پیچیده تبدیل ‌کند. به نحوی نویسنده در یک لحظه به شدت تعجب می‌کند. فضاسازی‌ها در آثار کینگ بسیار ملموس و واقعی‌ به نظر می‌رسند.

استفن کینگ

فضاسازی آثار او به نحوی است که اگر بتوانید یکی از آثار کینگ را با چشمانی بسته گوش کنید، عملا می‌توانید در ذهنتان به آن محیط بروید. این ویژگی نوشته‌‌ای کینگ باعث شده، کارگردان‌های زیادی از روی آثار او فیلم بسازند. کینگ در مصاحبه‌ای اشاره ‌کرد که تعداد درخواست‌هایی که برای خریدن امتیاز ساخت داستان یکی کتاب برای رسده است، نامید شده است.

معروف ترین کتاب‌های استفن کینگ

بسیاری از آثار استفن کینگ به فارسی ترجمه شده‌اند و در ایران نیز بسیار شناخته‌شده‌اند. تعدادی از این کتاب‌ها عارتند از:

 • تاریکی محض، ستاره‌ای نیست
 • جانی
 • تلفن همراه
 • مرگ جک همیلتون
 • در قتلگاه
 • منطقه‌ی مرده
 • هفت‌تیرکش
 • آهنگ آخر دنیا
 • تعدادی از جوایزی که کینگ دریافت کرده است عبارتند از؛
 • برم استوکر
 • جایزه‌ی جهانی فانتزی
 • انگلیس مدال ملی هنر آمریکا

استفن کینگ

زندگی شخصی استفن

کینگ در ۲ ژانویه ۱۹۷۱ با تابیتا اسپراس ازدواج کرد. همسر کینگ نیز مانند خودش نویسنده و رمان نویس است. خانه کینگ در بنگور به عنوان یک جاذبه توریستی غیررسمی توصیف شده است. از سال ۲۰۱۹، این زوج قصد دارند آن را به مکانی که بایگانی‌های خود نگهداری کنند و آن را تبدیل به به یک خلوتگاه نویسندگان تبدیل کنند.

استفن کینگ و همسرش سه فرند دارند. یکی از فرزندان آن‌ها به نام جوزف هیل استورم تحت عنوان جو هیل داستان‌های تخیلی ژانر وحشت می‌نویسد. او موفق شد تا راه پدرش را در پیش بگیرد.

پست قبلیNext Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 41 = 43