پیر امیدیار، بنیان گذار eBay

۱۴۰۰/۰۲/۱۲

۳:۱۱ ب٫ظ


نویسنده
پیر امیدیار

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

پیر امیدیار (کارآفرین، مهندس نرم افزار و میلیاردر فرانسوی_آمریکایی) متولد پاریس، از پدر و مادری ایرانی است. پیر، بنیان گذار و رئیس هیئت مدیره‌ی eBay است. امیدیار در ۳۱ سالگی با خالص دارایی ۲۱٫۸ میلیارد دلار به عنوان بیست و چهارمین فرد ثروتمند، توسط فوربس معرفی شده است.ما در compro به معرفی این کارآفرین ایرانی خواهیم پرداخت.

کودکی تا جوانی پیر امیدیار

پدر پیر امیدیار در مرکز پزشکی دانشگاه جان هاپکینز ساکن شد. همان زمان او همراه با خانواده اش به مریلند رفت. پیر از سال نهم مدرسه شیفته‎‌ی کامپیوتر بود. او همیشه از کلاس‌های تربیت بدنی فرار می‌کرد و سراغ کامپیوترهای مدرسه می‌رفت. مدیر مدرسه برای مجازاتش، او را جهت چاپ کاتالوگ کتابخانه با مزد ۶ دلار استخدام کرد. امیدیار در سال ۱۹۸۸ در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه تافتس فارغ التحصیل شد.

پیر امیدیار

پیر امیدیار پس از فارغ التحصیلی در Claris (یکی از شرکت های تابعه اپل کامپیوتر) برای توسعه نرم افزار Macintosh شروع به کار کرد. در سال ۱۹۹۱ او به همراه سه دوست خود، شرکت Ink Development Corp را تأسیس کرد که دارای یک بخش خرید اینترنتی بود. نام این شرکت بعدها به eShop Inc تغییر یافت. امیدیار به عنوان مهندس نرم افزار در eShop فعالیت ‌می‌کرد. سال ۱۹۹۶ این کمپانی با کمتر از ۵۰ میلیون دلار به مایکروسافت فروخته شد. این در حالی بود که امیدیار همچنان مجذوب چالش‌های فنی تجارت آنلاین بود.

همه چیز با توزیع کننده‌های Pez شروع شد!

پیر امیدیار زمانی که در خلیج سانفرانسیسکو زندگی می‌کرد با پاملا وسلی آشنا شد و با او ازدواج کرد. پیر همچنان پس از فروش eShop به چالش‌های فناوری علاقه داشت. در سال ۱۹۹۵ سرویس آنلاینی را به نام Auction Web راه‌اندازی کرد. این سرویس به عنوان یک شرکت انحصاری شروع به فعالیت کرد. نیت اصلی او از راه اندازی این سرویس کمک به همسرش برای تجارت دستگاه‌های پخش آب نبات Pez بود. اولین کالایی که در این شاپ فروخته شد روان نویس نشانگر لیزری بود.

پیر امیدیار هیچ وقت انتظار نداشت با تأسیس یک حراج آنلاین کوچک روزی تبدیل به یک میلیاردر بزرگ شود. او فقط می‌خواست برای همسرش امتیازی کسب کند. با این حال این سرویس در عرض ۵ ماه تبدیل به یک امپراطوری ۳ میلیارد دلاری با ۲ میلیون اشتراک شد.

پیشنهاد خواندنی:  بیوگرافی لیلیان هنریت شارلوت بتانکور

 

پیر امیدیار

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

در سپتامبر ۱۹۹۷ پیر امیدیار نام شرکت را به eBay تغییر داد و در همین زمان تبلیغات گسترده‌ ای را به صورت جدی آغاز کرد. در ابتدا، پیر به عنوان مدیر ارشد مالی، رئیس شرکت، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت کار می‌کرد. پس از گذشت مدتی، امیدیار از جایگاه‌های خود یکی پس از دیگری کناره‌گیری و آن ها را واگذار کرد. او منصب ریاست شرکت را در اختیار جف اسکول قرار داد. زیرا می‌خواست زمان خود را صرف نوآوری‌های جدید کند.

در اواخر سال ۱۹۸۸ پیر مگ ویتمن (مدیر سابق Hasbro) را به عنوان مدیر عامل eBay استخدام کرد. مگ تا ژانویه ۲۰۰۸ در منصب خود خدمت کرد. در حال حاضر پیر فقط رئیس هیئت مدیره کمپانی است. پس از مدت کوتاهی eBay 30 کارمند، نیم میلیون کاربر و ۴۷ میلیون دلار درآمد داشت. eBay به شکل شگف انگیزی پیش از شهرت، ۱ میلیون کاربر به دست آورده بود. قیمت سهام در روز اول معاملات تقریباً سه برابر شد و یک شبه امیدیار را تبدیل به میلیاردر کرد.

پیر امیدیار در طی مسیرش با چالش‌هایی متفاوتی مواجه شد. به طور مثال در سال ۱۹۹۹ سرویس‌های این شرکت دچار وقفه‌هایی شد که هر کدام ۲۲ ساعت طول می‌کشیدند. پیر برای جلب اعتماد از دست رفته‌ی کاربران سریعا اقدام به برطرف کردن این مشکل کرد. پس از رفع مشکل با ۱۰ هزار نفر از کاربران فعالش تماس گرفت و از آن ها عذرخواهی کرد. اما در سال ۲۰۰۰ شرکت‌ رقیب eBay (dot.com)، در مواجه با این وقفه‌های سرویس نتوانست کنترل آن ها را به دست بگیرد. در نهایت این شرکت از رده خارج شد. این در حالی بود که eBay در مسیر رشد و پیشرفت خود بود.

 

ebay

در سال ۲۰۰۲ eBay، شرکت PayPal (شرکت پرداخت آنلاین) را خریداری کرد. پیر امیدیار و شریکانش قصد داشتند از این سرویس برای پردازش بیشتر معاملات آنلاین استفاده کنند. بعدها، در سال ۲۰۱۴، آنها PayPal را از دور خارج کردند. در حال حاضر پیر مالک ۶ درصد از این شرکت است.

شرکت eBay امکانات جدیدی برای فروشندگان فراهم کرد. آن ها می‌توانستند محصولات خود را در سه دسته‌ی حراج‌های معمولی، قیمت مناسب و بهترین پیشنهاد بفروشند.

پیشنهاد خواندنی:  بیوگرافی علاء میرمحمدصادقی

eBay در سال ۲۰۰۵ امکان فروش ماشین‌آلات و تجهیزات تجاری را نیز اضافه کرد. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های بزرگ، برای تعیین قیمت محصولات و خدمات خود از eBay استفاده می‌کنند.

پیر امیدیار در هیئت امنای دانشگاه تافتز، مؤسسه‌ی سانتافه و بنیاد امیدیار فعالیت می‌کند. در نوامبر ۲۰۰۵، پیر و پاملا امیدیار هدیه‌ی ۱۰۰ میلیون دلاری خود را وقف صندوق مالی خرد Omidyar-Tufts کردند. این مبلغ، بزرگ ترین هدیه در تاریخ دانشگاه تافتز و بزرگ ترین تخصیص سرمایه توسط افراد و خانواده‌ها به سرمایه‌های خرد، در آن زمان بود. اداره‌ی این صندوق به عهده‌ی هیئت امنای دانشگاه تافتز است. فعالیت Omidyar-Tufts جهت توانمند سازی جوامع کشورهای در حال توسعه برای نجات خود از فقر است.

 

پیر امیدیار

در جولای ۲۰۰۸ ، ۱۷۸ میلیون سهام eBay متعلق به امیدیار بود. ارزش این سهام در آن زمان حدودا ۴٫۴۵ میلیارد دلار شده بود. علاوه بر این پیر امیدیار از سرمایه‌گذاران Montage Resort and Spa، نیز می‌باشد. پیر همچنین عضوی از شورای قرن بیست و یکم مؤسسه‌ی Berggruen است.

به تازگی، پیر امیدیار خود را وقف رسانه ها و اهداف آزادی بیان کرده است. در سال ۲۰۱۴ او نشریه‌ی اینترنتی The Intercept را تأسیس کرد. روزنامه نگارانی از جمله گلن گرین والد، لورا پویتراس و جرمی اسکاهیل عضو این نشریه بودند. آن ها مسائل امنیتی و نظارتی ملی را که ادوارد اسنودن افشا کرده بود، در این خبرگذاری پوشش می‌دادند. سردبیران این مجموعه بتسی رید و جرمی اسکاهیل می‌باشند.

در سال‌های اخیر پیر امیدیار درگیر تولید فیلم شد. او در سال ۲۰۱۴ فیلم Merchants of Doubt را تولید کرد. علاوه بر این، در سال ۲۰۱۵ فیلم Spotlight را تولید کرد. این فیلم به دلیل به تصویر کشیدن تحقیقات بوستون گلوب بسیار مشهور است. این فیلم برنده اسکار بهترین فیلم ۲۰۱۵ شد.

پیر امیدیار در سپتامبر ۲۰۲۰ از هیئت مدیره eBay کناره گیری کرد. او با دارایی خالص بیش از ۱۰ میلیارد دلار همچنان بزرگ ترین سهامدار این شرکت است.

پیر امیدیار

زندگی شحصی پیر امیدیار

پیر امیدیار پیرو آیین بودا است. او و همسرش (پاملا) دارای املاکی در هندرسون، نوادا، هونولولو و هاوایی هستند.

امیدیار یکی از حمایت کنندگان اصلی نامزدها و سازمان های حزب دموکرات می‌باشد. در سال ۲۰۱۹، او تقریباً ۵۰۰ میلیون دلار به مجموعه های تحت حمایت خود کمک کرد.

پیشنهاد خواندنی:  موفقیت به سبک استیو جابز

جوایز و افتخارات امیدیار

  • برنده جایزه‌ دکترای افتخاری سال ۲۰۱۱ از دانشگاه تافتز
  • برنده ملی کارآفرین سال ۱۹۹۹
  • برنده جایزه صفحه طلایی آکادمی در سال ۲۰۰۰ (دستاورد آمریکا). این جایزه توسط عضو شورای جوایز کوینسی جونز به او اهدا شده است.
  • سومین کارآفرین تأثیرگذار فرانسه در سال ۲۰۱۸ توسط Richtopia

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

قبلیبعدی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 82 = 90