دلایل موفقیت بیل گیتس و بررسی این موضوع – ابرمرد علم و ثروت

۱۳۹۸/۰۹/۱۰

۷:۱۹ ب٫ظ


درود

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

مقدمه

بیل گیتس در میان جوانان امروز در سرتاسر جهان به عنوان نمادی از ثروت و موفقیت شناخته می‌شود و به همین دلیل الگوی بسیاری از افراد قرار گرفته است؛ اما بیل گیتس کیست و چه مسیری را در دوران حرفه‌ای و زندگی شخصی خود طی کرده که به چنین جایگاهی دست یافته است؟ در ادامه با هم نگاهی مختصر به زندگی‌نامه این مدیرعامل برجسته خواهیم داشت و دلایل موفقیت بیل گیتس را مرور خواهیم کرد. بدون شک با شناخت این دلایل، کشتی کسب و کار شما را از طوفان حوادث به سلامت عبور می‌دهد و افق‌های موفق برای شما در دسترس خواهد بود.

 دلایل موفقیت بیل گیتس

بیل گیتس کیست و به چه دستاوردهایی دست پیدا کرده است؟

بیل گیتس که بنیان‌گذار یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های کامپیوتری جهان یعنی مایکروسافت است، سالیان سال وظیفه مدیریت این کمپانی عظیم را بر عهده داشته و در حال حاضر از این سمت بازنشسته شده است. گیتس هم‌اکنون عمده وقت خود را به صورت تقریباً تمام‌وقت صرف بنیاد بیل و ملیندا گیتس کرده است که وظیفه انجام کارهای بشردوستانه و خیرخواهانه دارد.

هرچند او در شرایط حاضر فعالیت حرفه‌ای خود در شرکت مایکروسافت را کنار گذاشته، اما در صدر لیست ثروتمندترین افراد جهان ایستاده است. به طوری که در آخرین گزارش از شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، ثروت بیل گیتس در ماه گذشته ۱۱۰ میلیارد دلار تخمین زده شده و از این حیث بالاتر از جف بزوس، مدیرعامل آمازون قرار گرفته است.

گیتس که در سن ۳۲ سالگی موفق شد به ثروت میلیاردی برسد تا به امروز که در سن ۶۴ سالگی به سر می‌برد همواره جز مطرح‌ترین، تأثیرگذارترین و موفق‌ترین چهره‌های جهان بوده و هست. همین امر جوانان جویای نام را بر آن واداشته تا در زندگی و دلایل موفقیت بیل گیتس کنکاش کنند و از این طریق راه دستیابی به ثروت و کامیابی را جست‌وجو کنند.

پیشنهاد خواندنی:  Fifty Common Signs and Symptoms of Stress

مختصری بر زندگی‌نامه ثروتمندترین فرد جهان

ویلیام هنری بیل گیتس سوم معروف به بیل گیتس در ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ در سیاتل و در خانواده‌ای سرشناس و آشنا به سیاست و تجارت متولد شد. از دوران مدرسه به برنامه‌نویسی علاقه‌مند شد و در سال ۱۹۷۳ وارد دانشگاه هاروارد شد اما پس از مدتی از دانشگاه بیرون آمد و به کمک پاول آلن، دوست و همکار خود، مایکروسافت را در سال ۱۹۷۵ در شهر آلبوکرکی در ایالت نیومکزیکو تأسیس کرد.

بیل گیتس در سال ۱۹۸۵ اولین نسخه از ویندوز را معرفی کرد و در سال‌های متمادی به بهبود و ارتقای نسخه‌های مختلف آن پرداخت به طوری که این سیستم‌عامل در سال ۱۹۹۳ تقریباً بر روی ۸۵ درصد کامپیوترهای دنیا نصب و راه‌اندازی شده بود.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

گیتس در ژانویه ۱۹۹۴ پس از طی دوران هفت‌ساله که در کنار ملیندا فرنچ یکی از کارمندان مایکروسافت مشغول به کار بود، با او ازدواج کرد. وی همچنین دارای دو فرزند دختر و یک فرزند پسر است.

اما چه چیزی بیل گیتس را از همکاران و کارآفرینان هم عصر خود متمایز می‌کند؟ آیا ویژگی‌ها و نکاتی در رفتار و عملکرد او وجود دارد که بتواند سرمشقی برای سایر جوانان باشد؟ با هم نگاهی به ۱۰ مورد از رازها و دلایل موفقیت بیل گیتس خواهیم داشت.

مروری بر ۱۰ مورد از دلایل موفقیت بیل گیتس

روی اهداف خود متمرکز شوید

بیل گیتس از همان دوران جوانی رؤیای در دسترس قرار گرفتن کامپیوتر برای هر خانه را در سر داشت و در شرایط آن دوره که تنها کاربران خاصی قادر به داشتن کامپیوتر بودند، موفق شد به هدف خود دست پیدا کند. او در نامه سالانه‌ای که از طریق بنیاد بیل و ملیندا گیتس منتشر می‌شود نوشته است: «اگر هدف مشخصی برای خود در نظر بگیرید و معیاری برای سنجش عملکرد خود در مسیر آن داشته باشید، به پیشرفت چشمگیری دست پیدا خواهید کرد.»

از کاری که می‌کنید لذت ببرید

ثروتمندترین فرد جهان یکی از دلایل موفقیت خود را علاقه به کار بیان می‌کند. بیل گیتس در یکی از جلسات دوستانه با دانشجویان دانشگاه واشنگتن می‌گوید: «یادتان باشد کاری را انجام دهید که از آن لذت می‌برید. زمان زیادی است که فکر کردن به میلیاردر شدن منسوخ شده است. لذت از کار است که برایتان پول می‌سازد.» این نکته‌ای اثبات شده است که علاقه‌مندی به کار می‌تواند بازدهی و عملکرد شما را در طول دوران کاری و ساعات شبانه‌روز چندین برابر کند.

پیشنهاد خواندنی:  ده راه برای افزایش انگیزه کسب و کار در کارآفرینان

از شکست ترسی نداشته باشید

بیل گیتس معتقد است شکست‌های زندگی بهترین و بیشترین درس‌ها را به ما می‌آموزند و فرصت‌های رشد را در اختیار ما قرار می‌دهند. او در کتاب خود با عنوان “مسیر پیش رو” می‌نویسد: «موفقیت برای افراد معلم خوبی محسوب نمی‌شود و با انسان‌های باهوش به گونه‌ای رفتار می‌کند که تصور کنند شکست‌ناپذیرند.» بنابراین سعی کنید از هر شکست درس تازه‌ای بگیرید و پس از زمین خوردن با قدرت بیشتری به ادامه کار بپردازید.

اهمیت دست به کار شدن در زمان مناسب

یکی از اصلی‌ترین دلایل موفقیت بیل گیتس وارد شدن به صنعت آی‌تی در زمان مناسب خود بود؛ در این دوران نیاز به کامپیوترهای شخصی به تدریج در حال شکل‌گیری بود و همکاری با شرکت بزرگ آی‌بی‌ام برای ساخت آن‌ها یک معامله تاریخی را برای مایکروسافت رقم زد. در عرصه تجارت امروز نیز وارد شدن به موقع به یک کسب‌وکار یا تجاری‌سازی یک ایده در زمان طلایی خود از اهمیت بالایی برخوردار است.

با افراد باهوش و خوش‌فکر کار کنید

بیل گیتس از اول راه مایکروسافت به در اختیار گرفتن بهترین ذهن‌ها تأکید داشت و معتقد بود افراد نادان به کسب‌وکار صدمه می‌زنند. اگر قصد استخدام افراد را دارید سعی کنید همچون مایکروسافت به دنبال جذب دانشجویان تیزهوش تازه فارغ‌التحصیل شده باشید. حتی اگر چاره‌ای در انتخاب افراد در زندگی شخصی خود ندارید سعی کنید از میان آن‌ها، بهترین‌ها را برای نشست‌وبرخاست پیدا کنید و وقت خود را با چنین افرادی بگذرانید.

به شرایط فعلی و آینده خود امیدوار باشید

خوش‌بین بودن در چنین زمانه‌ای بسیار سخت می‌تواند باشد، اما باید در نظر داشته باشید که هیچ‌کس بدون امید و خوش‌بینی نسبت به اهداف و آینده خود، نتوانسته شرکت یا ایده موفقی را راه‌اندازی کند. یکی از کارهای ارزشمند بیل گیتس تلاش برای تبدیل زمین به جهانی بهتر برای زندگی است که از طریق کارهای انسان دوستانه و دوستدار محیط‌زیست انجام می‌دهد. جهان امروز ما بیش از هر زمان دیگری به امید نیاز دارد و گیتس سعی می‌کند این ایده را در جهان گسترش دهد.

مشتریان ناراضی بهترین منبع برای یادگیری

اگرچه کمپانی مایکروسافت به عنوان یک شرکت چندملیتی و گسترده در حال خدمت‌رسانی به مشتریانی از اقصی نقاط جهان است، اما هیچ‌گاه به اظهارنظرها و نارضایتی‌های مشتریان خود بی‌تفاوت نبوده است. بیل گیتس عقیده دارد تجربه کاربر در استفاده از محصول بهترین راه برای شناسایی نقاط ضعف و ایجاد بهبود در محصولات و خدمات است. گیتس در کتاب خود با عنوان “کسب‌وکار با سرعت اندیشه” می‌گوید: «از خبرهای بد استقبال کنید تا بفهمید روی چه چیزهایی باید بیشتر کار کنید.»

پیشنهاد خواندنی:  کسب و کارهای جدید در دنیا + معرفی کسب و کارهای ایرانی

از مطالعه غافل نشوید

بیل گیتس عاشق مطالعه و کتاب خواندن است و یکی از بزرگ‌ترین آرشیوهای کتاب را در خانه خود در اختیار دارد. یکی از دلایل موفقیت بیل گیتس در همین مطالعه و کسب دانش است. او همچنین سعی می‌کند دانش خود را با دیگران به اشتراک بگذارد و در همین رابطه هر سال فهرستی از بهترین کتاب‌های سال از نظر خود را برای علاقه‌مندان منتشر می‌کند. سعی کنید از هر فرصتی برای مطالعه و آشنایی با دیدگاه‌ها و حوزه‌های مختلف استفاده کنید.

کسب‌وکار خود را جمع‌وجور و ساده پیش ببرید

یکی از نکاتی که در پیشبرد کسب‌وکار باید در نظر بگیرید حفظ سادگی و تمرکز بر روی بخش‌های ساختاری شرکتتان است. کسب‌وکارهایی که در ابتدای راه خود به دنبال گسترده کردن بیش از حد فعالیت‌های خود و ورود به حوزه‌های جدید هستند با عدم تمرکز زیاد و احتمال شکست بالاتری مواجه‌اند. یکی از دلایل موفقیت بیل گیتس در این است که همواره حفظ یک ساختار ساده برای کنترل شرکت را در نظر می‌گیرد.

همواره کیفیت کار خود و محصولتان را ارزیابی کنید

از اصلی‌ترین دلایل موفقیت بیل گیتس و شرکت مایکروسافت در این است که تمام خدمات و محصولات پیش از آنکه به دست مشتری برسند مورد کنترل کیفیت قرار می‌گیرند. حتی در دوران رشد مایکروسافت که احتیاج به برنامه نویسان زیادی بود، گیتس خود شخصاً بر روی بسیاری از کدهای کامپیوتری نظارت می‌کرد و آن‌ها را مورد بازبینی و بازنویسی قرار می‌داد.

سخن پایانی

شاید گفتن هر یک از این دلایل و رازها بر روی کاغذ چندان پر اهمیت به نظر نرسد؛ اما باید در نظر داشت که توجه به همین جزییات و در نظر گرفتن مواردی که منجر به موفقیت افراد بزرگی همچون بیل گیتس در دنیای پرتلاطم امروز شده است، می‌تواند مسیر صحیح را به ما نشان دهد. دلایل موفقیت بیل گیتس که بعضاً از زبان خود او بیان شده یا توسط مطالعات و پژوهش‌ها به دست آمده است بدون شک می‌تواند توسط هر یک از ما نیز به کار گرفته شود و نتایج مشابهی را برای ما به دنبال داشته باشد. اگر کسب و کاری دارید که در اقیانوس بزرگ دنیای کسب و کار مسیر خود را گم کرده است، این دلایل چراغ راه شما برای رسیدن به مقصد خواهد بود و موفقیت را هر لحظه به شما نزدیک و نزدیک‌تر می‌کند.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

قبلیبعدی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

45 + = 51